Gergerlioğlu: Karar okunurken Meclis’te olacağım, Meclis’te direneceğim, gelip buradan alsınlar

Türkiye’de zulüm gören on binlerce mazlumun hakkını yüksek sesle savunduğu için AKP rejimi tarafından susturulmak istenen HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkındaki karar okunurken TBMM Genel Kurulu’nda olacağını söyledi. Gergerlioğlu, “Şu ana kadar düşürülen milletvekili, Genel Kurul’da hiç olmadı. Herhalde ilk örnek ben olacağım. Milletin vekilini Meclis’ten söküp almak neymiş Türkiye ve tüm dünya görür. Basit bir olay değil bu. Genel Kurul’da sonuna kadar beklerim. Meclis’in içinde beklerim. Milletin kalbinde, bağrında beklerim. Buradan da ayrılmam. 1994 görüntüleri olur.” dedi.

Gergerlioğlu, hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla verilen ve Yargıtay tarafından onanan 2 yıl 6 aylık hapis cezası kararı Meclis’e ulaştı. Kararın Genel Kurul’da okunması halinde Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülecek.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ın makamında bir grup gazeteciyle bir araya gelerek sorulara cevap verdi.

”KOCAELİ VALİLİĞİ BİR DEDİĞİMİZİ İKİ ETMİYORDU”

Gergerlioğlu, kararının siyasi olduğunu ve alelacele okutulmaya çalışıldığını söyleyerek, “Çözüm sürecinde benim dediklerimin 10 katı paylaşıldı. Biz doğrucu Davutluğumuzun cezasını ödüyoruz. Sözlerimizde hiçbir zaman bir değişim olmadı ama şimdi ‘terörist’ olduk. Önceden barıştan bahsettiğim için bana ‘Kürtçü’ diyenler, çözüm sürecinde beni konuşmaya çağırıyordu. Akil insanlar heyeti ile yaptığımız çalışmalarda, Kocaeli Valiliği bir dediğimizi iki etmiyordu” dedi. Gergerlioğlu, “Devlet beni işimden attı, yerden yere vurdu, soykırım muamelesine tabii tuttu ama milletvekili olarak seçti. OHAL KHK’lerini, cezaevlerini, hasta mahpusları, çocuklu anne mahpusları, insan kaçırmaları, işkenceleri gündeme getirdim. Sorularımızı yanıtsız bıraktılar. İşten kurtulduklarını sandılar. Verecekleri yanıtları yoktu. Sonunda verecekleri cevap bu oldu” diye konuştu.

”KARAR OKUNURKEN GENEL KURUL’DA OLACAĞIM”

Gergerlioğlu, kararın okutulma anına ilişkin dikkat çekici şu ifadeleri kullandı:

“Ben Genel Kurul’da olacağım. Şu ana kadar düşürülen milletvekili, Genel Kurul’da hiç olmadı. Herhalde ilk örnek ben olacağım. Düşünün, milletvekili otururken düşürülecek. Bu demokrasi adına, milli irade adına çok ağır bir durumdur. Çünkü şaibeli bir düşürme bu. Karar çok haksızdır. Sonrasında belki beni çıkarabilirler ama ben bu milletin meclisinin bağrında bekleyeceğim. İş nereye varır bilmiyorum ama ben bekleyişimi sürdüreceğim. Bana bu bedeli ödetenler de bedeli öderler. Milletin vekilini Meclis’ten söküp almak neymiş Türkiye ve tüm dünya görür. Basit bir olay değil bu. 90 bin kişinin oyuyla geldim. Biz Kocaeli’nde seçim çalışmalarında ne zorluklarla karşılaştık. Hiçbir afişimiz duvarlarda bir gün kalmadı. Bunlar devlet, iktidar organizasyonuyla yapıldı. Sahalarda organize timlerin parti yöneticilerimize saldırdığını, il başkanımızın bacağının kırıldığını gördük. Kolay kazanmadık. Oldukça zorlukla kazandık ancak şu anda ayak oyunlarıyla, belden aşağı vurarak, bu vekillik benim elimden alınmaya çalışılıyor. Ben bunu kolay kolay bırakmayacağım. Genel Kurul’da sonuna kadar beklerim. Meclis’in içinde beklerim. Milletin kalbinde, bağrında beklerim. Buradan da ayrılmam. Gelip buradan alıyorlarsa da alsınlar. Kendileri bilir. Meclis’ten ayrılmayacağım. Çünkü millet beni buraya gönderdi. Alıp beni Meclis’ten götürsünler, 1994’teki görüntüleri yapsınlar. Kendileri bilir. 1994 görüntüleri olur. ”

”BANA ‘PARDON’ DİYECEK, ÇOCUK OYUNCAĞI MI”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Meclis’e geri dönen CHP’li Enis Berberoğlu dosyasıyla kendisinin dosyası arasındaki farklılıklara dikkat çeken açıklamalarına ilişkin Gergeroğlu, “Evet belki Enis Berberoğlu ile başlangıcı farklı ama sonu aynı olacak. Zaten haksız hukuksuz bir karar var ortada. Ayak oyunlarıyla düşürülmeye çalışılıyorum. Yargıtay’ın hâkimi itiraz etmiş. Anayasa hukukçuları itiraz etmiş. Milletvekili seçildiğimde yargılamanın durması gerekiyordu, durdurmamışlar. Sonuçta da AYM kararı verilmemiş. En son mahkemenin kararı verilmeden milli iradeyi temsil eden bir milletvekilini aceleci bir tavırla Meclis’ten atmaya ve cezaevine koymaya çalışıyorsun. AYM var. Bunun ikinci örneği olacağım. Geri döneceğim. Hakkaniyete bakarsanız ben milletvekilli olmayı devam ettirmiş olacağım. Millet beni cezalandırmıyor ki! Zalimler cezalandırıyor. Karar okunur, milletvekili özlük hakları, şu bu… Maaşımı alamam. Kâğıt üzerinde milletvekili olamam belki ama ben yine milletin gönlünde milletvekiliyimdir. Ben kendimi şahsen böyle görüyorum. İçim rahat” diye konuştu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u eleştiren Gergerlioğlu, “Meclis’in onurunu benim hakkımı, hukuku korumak için başkansın. Anayasa ve dokunulmazlığı korumak zorundasın. Benim milletvekilliğim düşürülünce cezaevine gireceğim. Benim, ailemin başına bir sürü iş gelecek, partimin bir milletvekili eksik olacak, ondan sonra da Anayasa Mahkemesi karar verince ‘pardon’ diyecek. Çocuk oyuncağı mı bu” dedi.

Meclis’te bulunan diğer partilerin de bu karara karşı çıkmasını beklediğini ifade eden Gergerlioğlu, “HDP milletvekili olduğum için susuyorlarsa, bu çok üzücüdür. Çünkü temsil ettikleri millet iradesiyle çelişir durumdur. Bugün bana yarın onlara yapılır. HDP milletvekiliyim diye susuyorlarsa yazıklar olsun. Diğer partilerden etkili bir tavır bekliyorum” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin