Gergerlioğlu: Hakim ‘durumun kötü duruşmaya gelme’ dedi; sonra 6 yıl 3 ay ceza verdi

Yüzde 96 bedensel engelli olarak dünyaya gelen Fatma Cömert, ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

HDP’li vekil ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te yaptığı konuşmada, 3 Aralık Engelliler Günü hatırlatarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e seslendi:

Sayın Abdulhamit Gül Fatma Cömert için hâkim diyor ki: “Sen duruşmalara gelme, çok kötü durumdasın.” Sonra ne oluyor, unutuyor mu ne bilemiyorum ama altı yıl üç ay ceza alıyor. Yüzde 92 engelli bir genç kız bu.”

 

Ellerini ve ayaklarını kullanamayan ve, tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan Fatma Cömert hakkında örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 14 Mayıs 2019’da soruşturma başlatıldı. 24 Eylül 2019’da görülen ilk duruşmaya giden Cömert’e hakim, ‘bir daha duruşmaya gelmesine gerek olmadığını’ söyledi.

Bir buçuk yıldır devam eden davanın üçüncü duruşması 5 Kasım 2020 Perşembe günü Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya gelmesi istenmeyen Fatma Cömert’e Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay ceza verildi. Karar, İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay tarafından onaylanırsa genç kız cezaevine girecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin