‘Generaller Erdoğan’ın ardında eşek gibi saf tutacak’ sözlerine Genelkurmay Başkanından dava

Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’ın Akit Tv’de söylediği ‘Generaller Erdoğan’ın arkasında Eşek gibi saf tutuyorlar’ lafına Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler tarafından tazminat davası açıldı.

Güler, Türk subayları için “Oynaya oynaya eşek gibi saf tutacaklar.” ifadelerini kullanan Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’a tazminat davası açtı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler adına avukatı Alaaddin Varol, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu 7 sayfalık dilekçesinde, “1 Haziran 2019 tarihinde Akit TV’de yayınlanan ‘Ters Kutuplar’ adlı programda konuşmacı Murat Alan, TSK’nın şerefli komutanlarına yönelik birtakım kişilik ve şahsiyet haklarına saldırı kastıyla ağıza alınmayacak hakaretler sarf edilmiştir” denildi.

“İTİBAR ZEDELEYİCİ HAKARET”

Dilekçede, sözlerin Genelkurmay Başkanı ve üst düzey komutanları hedef aldığı belirtilerek, “Şerefli ordumuzun onurlu komutanları ile Genelkurmay Başkanımız müvekkil Yaşar Güler’e hitaben yapılan söz konusu saldırı ile müvekkilin şahsı başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri davalı Murat Alan’ın itibar zedeleyici hakaretleri ve davalı Akit A.Ş.’nin bu hakaretleri televizyon programı aracılığıyla tüm kamuya açık bir şekilde yayınlaması sebebi ile manevi zarara uğramış, tarafımızca TSK mensubu generaller ile müvekkilin kişilik hakları ile mesleki onurunu yıpratma kastına hizmet eden konuşma için davacı Yaşar Güler adına manevi tazminat talep etme gereği hasıl olmuştur” denildi.

“ŞEREFLİ VE VATANSEVER KOMUTANLARIMIZA YÖNELİK ONUR KIRICI SÖZLER”

Dilekçede, davalı Murat Alan’ın sarf ettiği sözler hatırlatılarak, “Davalı Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürüdür. Dolayısıyla gazetecilik ahlakının gereklerini bilen, aynı zamanda ülke gündemini de mesleği gereği yakından takip eden, etmiyorsa bile etmesi gereken biridir. TSK tarafından Irak ve Suriye sınırlarında birçok harekatın gerçekleştirildiği, şehitleri verildiği, aynı zamanda FETÖ/PDY terör örgütüyle de mücadele edildiği bu dönemde davalı, şerefli ve vatansever komutanlarımıza yönelik onur kırıcı, itibar zedeleyici sözleriyle zarar vermiştir. Bu zarar sadece şahıslara değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ne ve ordusuna da zarar verici niteliktedir” denildi.

Davalının sözlerinin düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığı belirtilerek, programın yapıldığı Akit TV ve Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’dan 100 bin liralık tazminat talep edildi.

Milli Savunma Bakanlığı dün (11 Haziran 2019), “1 Haziran 2019’da Akit Tv’de yayımlanan bir programda TSK’da görev yapan generaller için söylenen yakışıksız sözlerle ilgili, Askeri Ceza Kanunu 95/4 ve Türk Ceza Kanunu 125/3 maddeleri uyarınca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” açıklamasında bulunmuştu.

EŞEK GİBİ SAF TUTUYORLAR DEDİ

Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan, gazeteci Ali Tarakçı’ya bir konu hakkında yanıt verirken, “O hizaya gelmeyen apoletli Generalleriniz hepsi Erdoğan’ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya eşek gibi saf tutacaklar. Bu ülkede demokrasi varsa bunu AK Parti iktidarı oturttu” demişti..

Programa Doç.Dr. Atakan Taptık, gazeteciler Mehmet Koçak, Ali Tarakçı katılırken Murat Alan’ın sözleri üzerine katılımcılar ve program sunucusu Sabri Balaman şoke olmuştu.

SİLİVRİ VE SİNCAN’DAKİ KÖTÜ MUAMEMELERİ İTİRAF ETTİ

Silivri ve Sincan cezaevelerinde tutuklulara yapılan kötü muameleleri de itiraf eden cümleler kullanan Alan şunları söyledi:

“Size kalsa hiçbiri tutuklanmaz. Bugüne kadar bütün Müslümanları kolundan tutup içeri attınız,  bir tek F…ö’yü içeri atmadınız. (Geç geç tepkileri üzerine) Geçeceğiz tabi. Bakın sizin o Ergenekoncularınızı da Fethullahçılarınızı da hepsini, Silivri’de, Sincan’da hepsinin burnunda getiriyoruz. O hizaya gelmeyen çatal-bıçak sesi apoletli generalleriniz var ya hepsi şimdi Erdoğan’ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya, eşşek gibi saf tutacaklar. Askeri sivillerin arkasına koyuyorsa, MSB’nin arkasına koyuyorsa bunu AK parti oturttu kusura bakmayın.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin