Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu: AK Parti tükendi, yaşayarak gördüm

AKP’den ayrılarak Gelecek Partisi’ni kuran Ahmet Davutoğlu, eski partisine yönelik eleştirilerde bulundu. Hatalardan ders almayı bilen biri olduğunu iddia eden Davutoğlu, “Tek adamın yönettiği bir partinin nasıl tükendiğini bizzat yaşayarak gördüm ve bunu engellemek için çok çaba sarf ettim. Kişilere bağlı partiler kişilerle gider…” ifadelerini kullandı. Ahmet Davutoğlu’nun geçmişle ilgili eleştirilerde bulunurken, kendisinin yapılan zulüm ve hukuksuzluklarda hiç payı yokmuş gibi konuşması dikkat çekti.

Karar yazarları Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’a konuşan Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle: “Ben hatalardan veya olumlu tecrübelerden ders almayı bilen biriyim. Ben tek adamın yönettiği bir partinin nasıl tükendiğini bizzat yaşayarak gördüm. Ve bunu engellemek için çok çaba sarf ettim. Herkes de biliyordu benim en temel hedefim Ak Parti’yi kurumsallaştırmaktı. Şimdi bütün bunları yaşamış birisi olarak yeni kuracağım bir partide varlığı liderine bağlı bir yapıya izin verir miyim? Şimdi bütün o birikim üzerinde iddiam ve tezim şu; ifrat ve tefritten kaçmak lazım.”

İNTİKAM PEŞİNDE DEĞİLİZ

“Biz rövanşist bir parti değiliz, intikam peşinde olan bir parti değiliz. Hukuk dışı şeylere bu dönemde yeltenenler bunun hesabının sorulacağını bilsinler. Neden bunu söylemek ihtiyacı hissediliyor? Bize kurucu olan arkadaşlar işadamıysa maliye müfettişleri gidiyorsa, başka görevlerdeyse birtakım tehditler alıyorlarsa hatta bazı illerde bürokratlar birtakım işlemlerde bulunuyorsa.”

PARTİLİLERİMİZİ TEHDİT EDİYORLAR

“Bize bilgiler geliyor. Birçok ilde gelip soruluyor siz şu partiyle birlikteymişsiniz dikkat edin diye. Bunlar söylendiği zaman hele bunlar devlet görevlileri tarafından söylenmişse ileride bu söyleyenlerin hukuk önünde sorumlu olacaklarının hatırlatılması lazım ki bu tekrar tekerrür etmesin. Talimatla yaptık demesin hiçbir bürokrat. İşler talimatla yapılmaz hukukla yapılır. Talimat o hukuk içindeyse işleme konur.”

OTORİTERLEŞMEYE ENGEL OLMAK İSTEDİK

“Birileri Ak Parti’nin, Türk demokrasisini restore eden bir hareket olmaktan çıkararak Türkiye’de özgürlükleri kısıtlayan 90’lı yılların siyaset mantığını geri getiren bir yapı haline dönüşmesini arzu etti. Ve bunda FETÖ’cü unsurları da kullandı, Pelikan unsurlarını da. Anlaştıkları şey, Ak Parti’nin otoriter bir yere evrilmesiydi. Bizim böyle bir dizayna engel olduğumuz görüldü.”

DEMİRTAŞ’IN TUTUKLANMASINA MÜSAMAHA GÖSTERMEM

“Selahattin Demirtaş ve başka hususlarda benim tutumum da partinin tutumu da açık olarak programa yansımıştır. Tutuklu yargılama hangi durumlarda olur; kaçma riski varsa, delilleri tahrif etme riski varsa, çok istisnai hallerde uygulanır. İlkeleri koyarsak, Demirtaş veya başkası hangi vatandaş içine giriyorsa onun için de geçerlidir. Kim olursa olsun bu tutuklu yargılanmaya müsamaha göstermem, tutuklamayı kabul etmem. Şimdi Demirtaş’ın meselesine baktığım zamanda da nihai hükmün verilmediği bir süreç var. Ve tutuksuz yargılanma tutuklu yargılanma konusunda da benim dediğim gibi benimsemediğim bir uygulamaya muhatap olmuştur. AİHM kararı da var.”
DEMİRTAŞ’IN TUTUKSUZ YARGILANMASINI SAVUNURUZ
“Şimdi onlar bu bütün açıklamaları yapmakta serbest, birisi onlara eleştiri yönettiğinde ise dokunulmazlıkları var, bu olmaz. Demirtaş’ın tutuksuz yargılanmasını savunuruz fakat Demirtaş dokunulmazlık sahibi değil eleştirilir. HDP de eleştirilir. Bizi en ağır şekilde eleştirenlerin eleştiriye de açık olmaları lazım.”

2 YORUMLAR

 1. Ehl-i irşada terörist demeye, değişik iftiralar atmaya devam ediyor. En hafif ifadeyle şaklabanlık…
  Bunlar, Allah’ın gazabından hiç endişe etmiyorlar mı? Allah’ın belasından çekinmiyorlar mı?
  Bir zamanlar hep Hz. Ömer’den bahsediyorlardı. Rivayete göre sabah kalktığında yüzünü-başını yoklarmış, hatalarımdan ötürü Allah beni nesh etmedi mi diye…

 2. insan olan insanda biraz edep olur biraz utanma olur,sen başbakenken yaptığın hataları çekiyor hâlâ bu ülke ve bu ülkede insanlar şimdi çıkmış birde utanmadan nutuk çekiyorsun.
  Pasifsin
  Çapsızsın
  Beceriksizsin
  Devlet adamlığı vasfına sahip değilsin
  Ve en önemlisi karizma sıfır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin