Geceye zaferle başlayan Fransa, sabah savaş alanına döndü

Foto | AFP

Haber | Mehmet Dinç – Strazburg, Tr724

14 Temmuz Ulusal Bayramı’nın ardından, 20 yıl sonra gelen Dünya Kupası Fransa’ya ikinci bayram oldu. Ancak sevinmeyi bilmeyen kalabalıklar ülkeyi savaştan çıkmış gibi adeta tarumar etti. Final maçının muhteşem havasından sonra köylere kadar ülkede herkes sokaklara dökülüp  çılgınlar gibi eğlendi. Seçimlerde ayyuka çıkan ırkçı söylemler, ayrıştırıcı üsluplar, yabancı düşmanlıkları, dünya kupasının başlamasıyla birlikte zaten yerini, birlikte yaşama, mültecilerin ülkeye katkısı, hatta “Liberté Egalité MBappée” seviyesine getirdi.

Kupa kazanıldı, Eyfel’den Champs-Élysées’ye, Akdeniz sahillerinden Ren nehri kıyılarına oradan Manş denizine kadar gecenin geç saatlerine varıncaya dek “Maviler” sevinç yumağı oldu. Ne var ki hava aydınlanıp belediye işçileri fan-zone’lara gittiğinde kutlamaların arkasında bıraktığı çöp dağlarıyla karşılaştı.

Vazgeçilmez eğlence: Araç yakma ve ters çevirme

Özellikle Paris, Marsilya ve Lyon olmak üzere ülkenin birçok şehrinde, Fransa’da artık sevinç veya öfke anında geleneksel hale gelen araç yakma ve ters çevirme partileri düzenlendi! Mağazaların kepenkleri kırılarak yağmalandı, polis araçları ters çevrildi, turist otobüsleri tekmelerini camları indirildi.

Foto | AFP

2 ölü, 300 gözaltı, 45 polis ve jandarma yaralı

Fransa’nın güney doğusunda yer alan turistik kasaba Annecy’de bir kişi kanala atlayınca boynu kırıldı ve hayatını kaybetti. Nancy’de ise bir kişi otobüsten düşerek ağır yaralandı. Saint-Félix’de ise bir kişi direksiyon başında zaferi kutlarken çınar ağacına çarparak hayatını kaybetti.

Zafer gecesi yaşanan olaylar sırasında 102’si Paris ,18’i Lyon’da toplam 300  kişi gözaltına alındı, 45 polis ve jandarma hafif şekilde yaralandı. Champs-Élysées caddesinde 20 kişinin katıldığı kavgada bir kişi ağır şekilde yaralandı. Kalabalık, göz yaşartıcı gazla dağıtılırken, bazı holiganların iş yerlerini yağmalamaya başlamasıyla birlikte özel polis birlikleri devreye girmek zorunda kaldı.

Marsilya’da bir polis otosu yakıldı, iki polis memuru hafif şekilde yaralanırken onlarca kişi gözaltına alınıldı. Çöp kutuları yakıldı, otobüs duraklarının camları kırıldı.

Strasbourg’da, Almanya sınırında Ren nehrinde maçı izleyen taraftarlar arkasında tonlarca çöp yığını bıraktı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin