Gebze’de polis anneleri bir kez daha yerde sürükledi

Çocukları için Gebze Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen anneler, polis tarafından bu kez de yerde sürüklendi. Annelere daha önce de yapılan saldırı büyük tepki toplamıştı.

Ailelerin Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapmak istedikleri oturma eylemi bir kez daha engellendi. Polis müdahalesi sonucu alanda fenalaşan Fehime Ekmez isimli bir tutuklu annesi, çevredekiler tarafından ablukadan çıkarıldı. 9 Nisan’dan bu yana her gün cezaevi önüne giden aileler, sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe Örgütü önünde bir araya gelerek, cezaevine doğru hareket etti.

ENGELE RAĞMEN ALAN ÇIKTILAR

Cezaevine yakın bir yerde inen aileler, buradan yürüyüşe geçti. Bir süre sonra ailelerin önü polis tarafından kesildi. Ara sokaklara dağılan aileler, farklı caddelerden cezaevinin önüne çıkarak bir araya geldi. Aileleri ablukaya alan polisler, eylemen valilik tarafından yasak olduğunu söyledi. Çocuklarının sesini duyurmak için geldiklerini aktaran aileler, oturma eylemi yaparak alandan ayrılmadı.

FEHİME EKMEZ FENALAŞTI

Ailelere müdahale eden polis, yaşı ilerlemiş kadınları yerlerde sürükleyerek uzaklaştırdı. Müdahale sırasında Fehime Ekmez adlı tutuklu annesi fenalaştı. Ekmez’i ilk müdahaleyi yapan aileler daha sonra araçlarına doğru yürüdüler.

‘SİZDE HİÇ Mİ MERHAMET YOK’

Aileler, “Sizde hiç mi merhamet yok, utanmıyor musunuz bize bu muameleleri yapmaya” diyerek polise tepki gösterdi. Kendisine tepki gösteren ailelere polisin “kalkın kızlar kalkın” diye hitap etmesi dikkat çekerken, Özgürlük için Hukukçular Derneği üyesi avukat Fırat Vural, “Kanunsuz anayasal suç işliyorsunuz” diye karşı çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre alanda fenalaşan Fehime Ekmez’in durumunun iyi olduğu öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

9 Nisan’dan bu yana Gebze Cezaevi önünde açlık grevindeki çocukları için eylem yapan kadınlara, polis 19 Nisan’da da copla taciz ederek müdahale etmişti. Tutuklu anneleri, yürüyüp uzaklaşmalarına rağmen sivil bir polisin elindeki copla sırtlarından kadınları iteklemesi ve taciz etmesi kameralara yansımıştı. Polisin zaten yürüyen kadınlara sürekli “yürü” diyerek bağırması, hakaret etmesi ve copla iteklemesinin görüntüleri sosyal medyada büyük yankı uyandırmış, olaya tüm kesimler tarafından tepki gösterilmişti.

 

Binlerce sosyal medya kullanıcısı polise “#AnnelerDirenişte” etiketi altında buluşarak tepki göstermiş, “Gebze Cezaevi” konusu Twitter’da en çok konuşulan ve ilk iki sırayı alan konu olmuştu. Siyasetçisinden milletvekiline, gazetecisinden sanatçıya, kadın örgütlerinden sivil toplum örgütlerine, tanınmış şahsiyetlere kadar binlerce kişinin tepkisini çekmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin