Gazetecileri fişleyen SETA’nın yeni raporunun finansörü Avrupa Birliği

Türkiye’de uluslararası medya kuruluşları bünyesinde görev alan gazeteciler hakkında yayınladığı fişleme raporu ile gündeme gelen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) yeni raporunun finansörü Avrupa Birliği (AB) oldu.

SETA yaptığı açıklamada, “SETA tarafından hazırlanan Avrupa İslamofobi Raporu 2018, Avrupa İslamofobi ile Mücadele Haftasında yayında.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada raporun AB Sivil Toplum Diyalog Programı tarafından finanse edildiğine dikkat çekti. AB’nin adı fişleme ile anılan kuruluşa destek vermesi tepki çekti.

GAZETECİLER FİŞLENMİŞTİ

SETA adına İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker’in hazırladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporda, Voice of America (VOA), BBC, Deutche Welle, Euronews, Sputnik, CRJ ve The Independent’in Türkçe servisleri hakkında fişlemeler yapılmıştı. Raporda, bu medya kuruluşlarınca Türkiye’deki gelişmelere ilişkin yayın politikalarıyla ilgili “hükümet politikalarına yakınlık veya eleştirel yaklaşım” çerçevesinden tespitler yapıldığı da görülmüştü.

Raporda, medya kuruluşları yayın politikalarından öte bu kuruluşlarda görevli gazetecilere ait kişisel sosyal medya hesapları dolayısıyla kişisel görüş paylaşımlarıyla yine gazeteciler ait mesleki özgeçmiş bilgileri üzerinden yapılan yorumlar göze çarpmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin