Gazeteciler, kendilerine vergi kıyağına karşı çıktı: ‘Teşekkürler, sadaka istemiyoruz’

NECDET ÇELİK | BÜKREŞ

Romanya parlamentosu, ekim ayında iktidardan düşen sosyal demokratların sunduğu, serbest gazetecileri ve medya kuruluşlarını yüzde 10 gelir vergisinden muaf tutan yasa teklini onayladı. Bu kıyağa itiraz eden gazeteciler, yazdıkları açık mektupla cumhurbaşkanından yasayı veto etmesini istedi.

Cristian Tudor Popescu, İon Cristoiu, Catalin Tolontan, Liviu Avram ve Florin Negrutiu gibi her yaştan 13 gazetecinin imzasıyla yayınlanan açık mektup, ‘’Zıt bakış açılarına sahip olarak birbirimizle yaptığımız tartışmalar kamu için çok iyidir. Çünkü biz, kendisini mesleğine ve Romen toplumuna hizmete adamış kişileriz.’’ ifadeleriyle başlıyor.

Yasayı adaletsiz bulan gazeteciler, mesleklerinin halk nezdinde itibar kaybetmemesi ve ifade özgürlüğünün zarar görmemesi için Cumhurbaşkanı Klaus İohannis’ten yasayı veto etmesini talep ediyor.

Mektup, ‘’Devlet erkleriyle yüzleşen, yönetime talip atanmış ve seçilmişleri rahatsız eden, özgür ve itibarlı bir medya istikrarlı demokrasi için şarttır.’’ ifadeleriyle sona eriyor.

SADAKA İSTEMİYORUZ

Ülkenin iitibarlı gazetelerinden Adevarul, 13 gazetecinin çıkışına ‘’Teşekkürler, sadaka istemiyoruz’’ başlığıyla destek verdi.

Mektuba imza koyan Catalin Tolontan, yasaya itirazını ‘‘Gazetecilere sadaka dağıtmak ve gazeteciliğin zaten yara almış saygınlığına bir darbe daha vurmak yerine devlet, Romanya’da elde ettikleri gelirin vergisini ödemeleri için Google ve Facebook’a kafa tutmalı.” sözleriyle dile getiriyor.

Cumhurbaşkanına yazılan mektuba, sivil meslek kuruluşu Bağımsız Gazetecilik Merkezi destekliyor. Gazetecilik mesleğinin kamu menfaatiyle doğrudan bağlantılı olduğuna parmak basan Başkan Başkanı İoana Avadani, ‘’İmtiyazlı sınıfın parçası olup aynı anda halkın menfaatlerini savunamazsın.’’ uyarısında bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin