Gasp edilen ve Ensar’a verilen yurtta 38 öğrenci zehirlendi

15 Temmuz sonrası KHK ile gasp edildikten sonra imam hatip lisesine çevrilen Fatih Koleji binasının yurdunda kalan 38 çocuk, 2 Aralık günü akşam yemeğinde verilen yemekten zehirlendi.

Bu olay 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi çevrilen Fatih Koleji binasının yurdunun da yurt ve yemek hizmetlerini Ensar Vakfı’na devredildiği ortaya çıktı. 3 Kasım 2018 tarihinde de aynı yurtta kalan 17 öğrenci yine verilen yemekten zehirlendiği belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) okula ait pansiyonun yemek işinin Ensar Vakfı tarafından organize edildiğinin kendilerine bildirildiğini açıkladı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “3 Kasım 2018 tarihinde de aynı yurtta kalan 17 öğrencinin yine verilen yemekten zehirlendiği hatırlandığında, anılan yurtta çocukların sağlıklı beslenme imkânlarının olmadığı, zehirlenen çocukların hastaneye sevkleri geciktirilerek yaşam haklarının tehlikeye atıldığı görülmektedir. Bu olay bir kaza denilerek geçiştirilemez. Bu olayın etkin bir şekilde soruşturulması, sorumluların tespit edilerek cezalandırılmaları ile yurdun eksikliklerinin derhal giderilmesi yönünde önlemler alınması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

KHK İLE KAPATILDI, ENSAR’A VE CİHATÇI İSLAMCI VAKIFLARA VERİLDİ

Kronos’un haberine göre ise 15 Temmuz’dan sonra Bahçelievler Milli Eğitim Müdürlüğü, Hizmet Hareketi’ne yakın eğitim kurumlarının 33’üne el koydu. Bahçelievler MEM’in el koyduğu eğitim merkezlerinin 12’si özel okul, 9’u yurt, 2’si pansiyon, 5’i dershane, 5’i ise kurs ve etüt merkezi.

ADI ‘ŞEHİTLER’ İŞLETMESİ ‘ENSAR’

Yeşilköy Havalimanı yolu üzerindeki İstanbul Fatih Koleji, İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülerek ismi “15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi” yapıldı. Devasa büyüklükteki okul bünyesinde; Anadolu İmam Hatip Fen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Sanat Lisesi bölümlerinin de hizmet vereceği aktarıldı. 1 adet İmam Hatip Ortaokulu’nun da hizmet vereceği 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yatılı talebeler için yurt da bulunuyor.

FEN VE ANADOLU LİSESİ ARTIK İMAM HATİP!

Öte yandan Haznedar’daki Safiye Sultan Koleji de isim değiştirdi. Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yapılan okula, 15 Temmuz’da öldürülen Timur Aktemur’un ismi verildi. Şehit Timur Aktemur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bünyesinde de 1 İmam Hatip Ortaokulu, 1 yatılı yurtun yer almasının yanı sıra Anadolu İmam Hatip Fen Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Sosyal Bilimler Lisesi bölümleri açıldı.

Mahmutbey Caddesi üzerindeki Fatih Koleji’nin ismi ise “Şehit Mahir Ayabak İmam Hatip Ortaokulu” yapıldı. El konularak tüm malları devlete aktarılan Özel Bahçelievler Fatih Ortaokulu’nun ismi “Şehit Mehmet Karaaslan Anadolu İmam Hatip Lisesi”, Özel İstanbul Fatih Ortaokulu’nun ismi “Şehit Muhammet Ambar İmam Hatip Ortaokulu” olarak değiştirildi.

580 ÖĞRETMEN ATILDI

Bahçelievler’deki devlet okullarından 172 öğretmen açığa alındı. Bahçelievler MEM’in, özel okulda görevli 408 öğretmenin de görevine son verdiği öğrenildi. Görevden uzaklaştırılan öğretmenlerin toplam sayısı ise 580.

İŞTE EL KONULAN FEN VE ANADOLU LİSELERİ

Dönemin Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı’nın talimatıyla el konulan okullar şunlar:

1- Özel İstanbul Fatih Anaokulu

2- Özel İstanbul Fatih İlkokulu

3- Özel İstanbul Fatih Ortaokulu

4- Özel İstanbul Fatih Anadolu Lisesi

5- Özel İstanbul Fatih Fen Lisesi

6- Özel Safiye Sultan Anadolu Lisesi

7- Özel Safiye Sultan Anadolu Öğretmen Lisesi

8- Özel Safiye Sultan Fen Lisesi

9- Özel Bahçelievler Fatih İlkokulu

10- Özel Bahçelievler Fatih Ortaokulu

11- Özel Bahçelievler Okulum İlkokulu

12- Özel Bahçelievler Okulum Ortaokulu

Bahçelievler İlçe MEM tarafından kapatılan ve cihatçı gruplara verilen yurtlarların listesi ise şöyle:

1- Özel Mahya Kız Öğrenci Yurdu

2- Özel Kadayıfçıoğlu Kız Öğrenci Yurdu

3- Özel Vildan Kız Öğrenci Yurdu

4- Özel Fazilet Kız Öğrenci Yurdu

5- Özel Süleymanşah Kız Öğrenci Yurdu

6- Özel Fatih Erkek Öğrenci Yurdu

7- Özel Tahir Mutlu Erkek Öğrenci Yurdu

8- Özel Aytimur Erkek Öğrenci yurdu

9- Özel Hafız Ali Erkek Öğrenci Yurdu

Bahçelievler İlçesi’ndeki kapatılan dershaneler şunlar:

1- Şirinevler Fem Dershanesi 1. Şube

2- Şirinevler Fem Dershanesi 2. Şube

3- Çalışlar Fem Dershanesi

4- Şirinevler Anafen Dershanesi

5- Haznedar Çalışlar Anafen Dershanesi

El konulan kurs ve etüt merkezleri:

1-Şirinevler Ufuk Fem Kursu

2- Şirinevler Fem KPSS Kursu

3- Şirinevler Zirve Etüt Merkezi

4- Siyavuşpaşa Akademi Etüt Merkezi

5- Soğanlı (Zirve) Damla Etüt Merkezi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin