Gardiyanlar, ‘ali kıran baş kesen’ olmuş; alenen tehdit ve zorbalık

Yaklaşık 5 yıldır tutuklu olan eski Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur’a yönelik şiddet, tehdit ve kötü muamelenin devam ettiği ortaya çıktı. Kızı Nalan Dilara Uğur’un paylaşımlarına göre geçtiğimiz şubat ayından bu yana Afyon T Tipi’nde kalan Hüsamettin Uğur, başgardiyan tarafından hem de Cezaevi Müdürü’nün odasında tehdit ediliyor.

Nalan Dilara Uğur’un paylaşımları şöyle:

“8 Ağustos’ta babam müdür görüşüne çıkıyor. Başgardiyan müdürün yanında babam şikayetlerinden bahsederken ‘Hüsamettin boş işlerle uğraşıyorsun’ diyor. Ardından ‘Bunların sana geri dönüşü olacak elbet’ diyerek tehdit ediyor. Müdür ağzını açıp tek kelime etmiyor.

Dün, 12 Ağustos’ta başgardiyan yanına iki gardiyan daha alarak hışımla baskın yapar gibi babamın odasına dalıyor. Biri koşarak pencereyi kapatıyor, ikisi iki yanına geçiyor. Sözde babama şikayetini sormaya gitmişler ama muameleye bakar mısınız?

Babamın dilekçelerini göndermeyerek suç işledikleri yetmiyormuş gibi babam, ‘Kameraya sallayarak veriyorum’ dediğinde, ‘İstediğin kadar salla boş kağıt verdi deriz’ diyerek hakim/savcının da aklıyla dalga geçen bir memurdan bahsediyoruz. O kadar kendisine güveniyor.

Kapalı zarfta mektupla göndererek şikayet edeceğini söylediğinde ‘gönder bakalım gidecek mi’ tavrıyla cevap veriliyor. Hiç gizleme ihtiyacı duymadan anayasal hakkı olan dilekçe hakkı, şikayet hakkı, yargıya başvuru hakkını ihlal ediyorlar. Kötü muamele de cabası.”

Başgardiyanın ismi Ekrem. Babam sadece hakkını savunuyor diye “boş işlerle uğraşıyorsun” dediğini unutmasın. Ben de dışarda her türlü şikayeti yaparak boş işlerle uğraşacağım. Babamın dilekçesini yollamayabilir ama benim buradan yaptığım şikayete engel olabileceğini sanmıyorum.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin