Futbol yıldızlarından maliyeye vergi çalımı [Haber-İnceleme: Efe Yiğit]

Kendini ‘futbol aşığı’  olarak tanımlıyor. ‘Güzel oyun’ olarak tanımladığı futbol dünyasının kirli yüzünü görmesiyle bir dedektif gibi çalışmaya başlamış. 29 Eylül 2015’e Football-Leaks (Futbol Sızıntısı) internet sitesini kurmasıyla binlerce bilgi ve belge akmaya başlamış. Gerçek adını güvenlik nedeniyle gizeyip  ‘John’ takma ismini kullanan bu genç Portekizli bir yıldır polisin, futbol menajerlerin, özel dedektiflerin ve avukatların peşinde olduğu bir isim. Artık gelen bilgi ve belgelerin içinden çıkamayacağını anlayan John, mart ayında Almanya’nın ünlü dergisi Der Spiegel’in kapısını çalıp, tüm bilgi ve belgeleri gazeteci Rafael Buschmann’a teslim etti. Dokümanlar arasında tam 18,6 milyon gizli sözleşme, banka havaleleri, e-postalar var.

Futbol tarihinin en büyük yolsuzluk ve vergi kaçırmasının deşifre eden John’un teslim ettiği bilgi ve belgeleri Alman Der Spiegel öncülüğünde kurulan Avrupa Araştırmacı Gazeteciler Birliği (EIC) Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 12 gazeteden 60 gazeteci 29 Nisan’dan itibaren araştırmaya başlar. 7 ay boyunca mesai yapan gazeteciler, futbolun kirli yüzünü gösteren belgeleri tasnif edip, aralık başında yayımlamaya başladı. Şu ana kadar yayınlanan belgelerde Christiano Ronaldo başta olmak üzere Mesut Özil gibi yıldızların maliyeye çalım atıp vergi kaçırmak için İngiliz Virgin Adaları’nda paravan şirketler kurduğu tespit edildi. Football-Leaks belgelerinde Danimarkalı ünlü futbol adamı Michael Laudrup’un 20 yıldır menajerliğini yapan Bayram Tutumlu’nun da adı geçiyor. Tutumlu’nun Laudrup’un Swensea teknik direktörlüğü döneminde transfer ettiği 7 oyuncudan 4 milyon Euro haksız kazanç elde ettiği belgelerde yer alıyor.

Cristiano Ronaldo, sadece futboldan kazanmıyor

futbol vergi ronaldo

Ronaldo aynı zamanda ünlü firmaların reklam yüzü. Attığı çalımları ve golleriyle tanınan Ronaldo, sadece yeşil sahalarda çalım atmamış. Ronaldo, ‘imaj reklam’ anlaşmalarıyla ilgili haklarını Virgin Adaları’nda kurulan paravan şirket Tollin’e satmış. Tollin, Ronaldo ile yaptığı anlaşmadaki haklarını İrlanda’da kurulan Multisport & Image Menagement (MIM) şirketine devretmiş. Ronaldo’nun menajerliğini yapan Jorge Mendes’in yönettiği Polaris, yıldız oyuncuyla reklam anlaşması yapacak firmalar bulmuş. Aralarında Nike, Toyoto, Armani ve JBS gibi dev firmalar MIM ile Ronaldo’nun reklam yüzü olmaları için milyonlarca dolarlık anlaşmaya imza atmışlar. 2009-14 arasında Polaris, ‘müşteri’ bulduğu için yüzde 20 komisyon alırken, MIM’ın yaptığı anlaşmalardan elde edilen reklam ve sponsor gelirleri Virgin Adaları’nda kurulan paravan şirkete, bu şirketten de Ronaldo’nun İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarına aktarılmış. Ronaldo reklam anlaşmalarından 75 milyon Euro kazanırken, bunun sadece yüzde 15’ini İspanya maliyesini bildirmiş. Ancak Football Leaks belgelerine göre Ronaldo bu süreçte 150 milyon Euro kazanmış. Vergi olarak ise kazandığının sadece yüzde 3,8’ini ödemiş. İspanyol maliyesi, Neymar ve Messi’nin vergi kaçırdığını tespit ettikten sonra benzer araştırmayı Ronaldo içinde başlatmıştı. Ortaya çıkan bu yeni belgeler, Portekizli yıldızın maliyeye attığı çalımların maliyetinin oldukça yüksek olacağını gösteriyor. Ronaldo’nun vergi kaçırmasına yardımcı olan isim olarak ise ‘dünyanın en iyi menajeri’ olarak gösterilen vatandaşı Jorge Mendez var. Mendes,  Ronaldo ile birlikte Real Madridli James Rodriguez ve Chelsealı Diego Costa’nında aralarında bulunduğu ünlü isimlerin menajerliğini yapıyor.

Der Spiegel: Mesut Özil de vergi kaçırdı

futbol vergi mesut

Der Spiegel dergisi ise Mesut Özil’in vergi kaçırdığını yayınladı. Özil’in Real Madrid’de top koşturduğu yılları mercek altına alan İspanya vergi dairesi, 2010-13 arasında için 2 milyon Euro vergi ödemesini talep etti.  İspanyol vergi dairesi 2014 yazında, Özil’in 2011 13 arasında beyannameleri incelemeye başlıyor. Real Madrid’in Özil’in menajeri Reza Fazeli’ye 2011- 12 yıllarında toplam 1,2 milyon Euro,  bir diğer menajeri Erkan Söğüt’e ise Özil’in FC Arsenal’e transferinin ardından milyonlarca euro ücret ödüyor. İspanyol vergi dairesine göre, menajer ücretlerini kulübün değil, Özil’in kendisinin ödemesi gerekiyordu. İspanyol vergi dairesi bu ödemeleri, Özil’in vergilendirmesi gereken bir kazancı olarak değerlendiriyor. Der Spiegel, Özil’in vergi kaçırdığının deşifre olmasından dolayı mart ayında faiziyle birlikte vergileri ödediğini yazdı. Vergi kaçırdığı maliyenin incelemesine takılan Mesut Özil’in, Madrid ve Mülheim’de bulunan avukatları ve mali müşavirleri 1,5 yıl boyunca suçlamaları boşa çıkarmak için mücadele ettiği, ancak başarılı olmadıkları Der Spiegel’in haberinde yer aldı.

‘Bayram Tutumlu 4 milyon Euro haksız kazanç elde etti’

Danimarka’nın Politiken gazetesi ise bu ülkenin yetiştirdiği ünlü futbol adamı Michael Laudrup’un Türk menajeri Bayram Tutumlu’nun haksız kazandığı 4 milyon Euro kazandığını deşifre etti. Football-Leaks belgelerine göre Michael Laudrup’un Swensea teknik direktörlüğü yaptığı dönemde kulübe yapılacak transferlerin Bayram Tutumlu aracılğıyla olmasını şart koştuğu yer alıyor. Bu dönemde Tutumlu, Swensea’ya 7 oyuncu transfer ederken, kulübün bilgisi olmadan bu transferlerden masa altından 4 milyon Euro 2komisyon’ alıp, haksız kazanç elde ettiğini iddiası yer aldı. Swensea kulübü şubat 2014’te Laudrup ile olan sözleşmesini fesh ederken, İngiltere Antrönerler Birliği’ne gönderdiği bilgi notunda, ‘Kulübe yapılacak tüm transferin Bayram Tutumlu aracılığıyla olmasını şart koşmasından dolayı, kulübümüz Laudrup’un transferlerden haksız kazanç elde ettiği şüphesine kapılmıştır. Gerekli araştırmayı yapmak için tek taraflı Laudrup’un sözleşmesini fesh ettik’ açıklamasını yapmıştı. Araştırma sonunda Laudrup’un komisyon almadığı tespit edilirken, Footbal Leaks belgeleri haksız kazancı Bayram Tutumlu’nun elde ettiğini ortaya koydu. Hakkındaki iddialarla ilgili Politiken gazetesine açıklama yapan Tutumlu, sadece Laudrup’a hak etmediği bir ödeme yapmadım demekle yetindi. Şuan Katar’ın Al Rayyan takımını çalıştıran Michael Laudrup, Politiken’e ‘Hiçbir zaman oyuncu transferlerinden 5 kuruş komisyon almadığımı vurgulamak isterim.’ Açıklamasını yaparken, Tutumlu’nun kendinden habersiz gelir elde etmesinden haberdar olup olmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı.

Mourinho, Fabio Capello da belgelerde

Vergi kaçıranlar arasında ünlü teknik direktörler Jose Mourinho ve Fabio Capello’da var. Mourinho’nun, Real Madrid’i çalıştırdığı dönemde Virgin Adaları’ndaki bir firmanın İsviçre’deki banka hesabına 12 milyon Euro aktardığı belirtildi. Yine ortaya çıkan belgelere göre, Fabio Capello çalıştırdığı takımlarla dostluk maçı yapacak kulüplerden 75 bin Euro ‘rüşvet’ ve business class uçak bileti ve lülks otellerde rezervasyon şartı koştuğu belgelerde yer aldı.

futbol vergi capello

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin