Futbol kurallarına 5 kritik değişiklik iddiası: FİFA açıklama yaptı

FIFA’nın futbolda beş kritik değişiklik gerçekleştirmeye hazırlandığı belirtiliyor. Mundo Deportivo gazetesinin haberine göre, yapılması planlanan değişiklikler, şu an için bir gençlik turnuvasında deneniyor.

FIFA ise değişiklik iddialarını yalanladı. Yapılan açıklamada, “FIFA, şu anda bu raporlarda atıfta bulunulan değişikliklerden herhangi birini deneme niyetinde olmadığını ve bu değişikliklerin ne FIFA bünyesinde ne de IFAB’daki meslektaşlarımızla tartışılmadığını teyit edebilir” ifadeleri kullanıldı.

İşte gazetenin iddiasına göre, FIFA’nın oyun kurallarıyla ilgili planladığı 5 önemli değişiklik şu şekilde;

Oyun süresi kısalıyor

“FIFA 45’er dakikadan iki devre oynanan futbolun süresini kısaltmayı düşünüyor. Daha önce Real Madrid Başkanı Florentino Perez maç süresinin çok uzun olduğunu ve gençlerin futbola ilgi göstermediğini savunmuştu. FIFA’nın planladığı değişikliğe göre devre süresi 45 dakikadan 30 dakikaya indirilecek ve müsabakalar toplam 60 dakika oynanacak.

Sınırsız oyuncu değişikliği

Koronavirüs pandemisi nedeniyle oyuncu değişikliği sayısı 3’ten 5’e çıkarılmıştı. Yeni kural hayata geçirilirse oyuncu değişikliğinde sınır kalkacak ve takımlar müsabaka boyunca sınırsız değişiklik hakkına sahip olacak.”

3. AYAKLA TAÇ ATIŞI

Planlanan yenilikler kapsamında taç atışıyla ilgili de bir karar var. Buna göre taç atışlarının elle değil, ayakla kullanılması planlanıyor. Böylece taç atışlarını daha kritik bir hale getirmek planlanacak. Ayrıca futbolcuların oyunu soğutma amacıyla topu taca atması da en aza indirgenmiş olacak.

4. SÜRE DURDURULACAK

FIFA futbol maçlarındaki zaman kaybını engellemek adına süre durdurmayı hedefliyor. Buna göre top herhangi bir nedenle dışarı çıktığında süre otomatik olarak duracak. Böylece 30 dakikalık devre tam olarak oynanacak.

5. SARI KART İÇİN SÜRE CEZASI

FIFA’nın planladığı yeni kurallara göre sarı kartın da anlamı değişecek. Günümüzde uyarı anlamında verilen sarı kartlar, değişiklik gerçekleşirse cezaya dönüşecek. Sarı kart gören futbolcu 5 dakika oyun dışı kalacak ve ardından geri dönerek görev yapabilecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin