Futbol dünyası böyle antrenmanlar da gördü 

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Her teknik adamın kendine has antrenman teknikleri vardır. Futbolcularının pestilini çıkaranlar kadar, antrenmanı eğlenceli hale getiren hocalar da var. Bazı hocaların yaptırdığı ilginç antremanlar ise dünya çapında ünlü olmalarını sağladı.

Roma’yı çalıştırdığı dönem de 4-3-3 sistemini başarıyla uygulamasıyla dikkat çeken Zdenek Zeman, kariyeri boyunca çalıştırdığı takımlarda daima ağır çalışma teknikleriyle futbolcuların adeta nefretini kazanan bir hoca olarak ünlendi. Bir dönem yolu ülkemize düşüp Fenerbahçe’de de görev yapan Zdenek Zeman, 2012 yılında Roma’nın başındayken sezon öncesi kampı sırasında oyuncularını antrenman tesislerinin tribünlerindeki merdivenlerde çalıştırmıştı. Bu sıradışı antreman Roma sınırlarını aşıp, tüm dünyada duyuldu.

Türk futbolunun renkli simalarından biri de Hikmet Karaman’dır. Geçtiğimiz haftalarda Kayserispor’dan istifa etmesinden dolayı şu sıralar boşta olan Hikmet Karaman, Rizespor ve Bursaspor’da göre yaparken oyuncularına ilginç bir çalışma yaptırmıştı. Karaman’ın direktifiyle Çaykur Rizesporlu oyuncular, 45 dakika süren spinning dersi boyunca ses ve ışık sistemi senkronize edilmiş kapalı bisiklet stüdyosunda müzik eşliğinde pedal çevirmişti. Hikmet Hoca, Bursaspor’u çalıştırdığı dönemde ise bir antrenman öncesi sahayı müzik sistemiyle donatmış ve topla çalışan oyuncularına DJ’lik yaparak eğlenceli parçalarla onları motive etmişti. Bu iki sıradışı antrenman Hikmet Karaman deyince akıllara ilk gelen oldu.

Dünya futbolunun lider kulüplerinden Barcelona oynadığı futbol kadar ilginç antrenman teknikleriyle de dikkat çekiyor. Birkaç yıl önce Barcelona’da antrenman, ilginç ve bir o kadar da eğlenceli anlara sahne olmuştu. İdman sahasında ısınma hareketleri gerçekleştiren yıldız oyuncular, teknik heyetin komutuyla birlikte etrafa dağılarak hızla üçerli gruplar halinde birbirlerine sarılmış ve dışarıda kalan isimler şınav cezasına çarptırılmıştı. Yine Barcelonalı futbolcular bir antrenmanda, teknik heyetin direktifleri sonrasında içlerine girdikleri balonlarla dayanıklılık mücadelesi verdi. Bu esnada ortaya renkli görüntüler çıktı. Her iki ilginç antrenmanda oyuncular çocuklar gibi eğlendi.

Yakın döneme damgasını vuran teknik adamların başında gelen Jose Mourinho, Manchester United’i çalıştırdığı dönemde ilginç bir antrenmana imza atmıştı. Mourinho, Liverpool ile oynanacak bir maç öncesi futbolcularını otelin otoparkında çalıştırdı. Portekizli teknik adam, daha önce de Lig Kupası’nda oynanacak maç öncesinde aynı metodu uygulamıştı.

Liverpool’un kalesini koruyan Brezilyalı Alisson Becker, Roma’dan transfer edildiğinde büyük bir sürpriz bekliyordu. Alisson’un fizik gücünün İngiliz futboluna uyum sağlamasını hızlandırmak isteyen Jürgen Klopp, yıldız kaleciyi antrenmanlarda Rugby ekipmanlarıyla hazırladı. Bu antreman tekniğinin faydası olmuş olacak ki; Alisson kalesinde devleşip, dünyanın en iyi eldivenlerinden biri olmayı başardı.

İngiltere Milli Takımı, Glen Hoddle yönetiminde 1998 Dünya Kupası’na sıradışı bir antrenmanla hazırlanmıştı. Hoddle, 1998 Dünya Kupası’na hazırlarken antrenmana “üfürükçü” çağırmış ve oyuncularından dostu Eileen Drewery’nin el kol hareketlerini tekrar etmelerini istemişti.  2008’de hayata gözlerini yuman İngiliz efsane Glen Hoddle’nin bu ilginç antrenman taktiğini Gary Neville, kitabında dile getirip, duyduğu memnuniyetsizliği yazmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin