Fransa’nın Yusuf Yerkel’inden dolayı İçişleri Bakanı Meclis’te hesap verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un güvenlik danışmanlarından Alexandre Benalla, başkent Paris’teki 1 Mayıs gösterileri sırasında bir erkek eylemciye vurup tekmelerken, bir kadın eylemcinin de boynunu sıkarken görüntülenmesi ülkeyi karıştırdı. Görüntülerde başında polis kaskı bulunan Benalla önce boynundan sıktığı bir kadın eylemciyi alandan uzaklaştırıken ardından da başına vurup yere düşürdüğü bir erkek eylemcinin göğsüne ayağıyla bastığı görülüyordu.

Bu görüntüler üzerine Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb Meclis’te olayla ilgili hesap verdi. Collomb’un meseleyi 2 Mayıs’ta öğrendiğinin ortaya çıkmasından sonra Fransız Milletvekilleri, Benalla’ya neden bir yaptırımda bulunulmadığını sorgulamıştı.

Ulusal Meclis’in soruşturma yetkisine sahip tek kuruluşu olan Yasalar Komisyonu Başkanı Yael Braun-Pivet mecliste soruşturma komisyonu oluşturulduğu açıklamıştı. İçişileri Bakanı bugün mecliste sorguya çekildi.

Türkiye’de ise Soma’daki maden faciasında bir yakınını kaybeden protestocuya tekme atarken görüntüleri dünya basınına da yansıyan dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Müşaviri Yusuf Yerkel terfi ettirilmiş, Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel ise, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın danışmanı olmuştu.

Skandalla ilgili parlamento komisyonuna 2 saat boyunca ifade veren Collomb, Cumhurbaşkanı Macron’un koruması Benalla’nın 1 Mayıs’ta polis görünümüne bürünerek protestocuları dövmesinin görüntülerinden 2 Mayıs itibarıyla haberi olduğunu, ama bununla ilgili ne cumhurbaşkanını ne de savcıları bilgilendirdiğini belirtti.

Bakanlık çalışanlarının kendisine bazı görüntüler izlettiğini aktaran Collomb, şunları söyledi:

”(Çalışanlar) polise haber verdiklerini ve Cumhurbaşkanı’nın kabinesini uyardıklarını söylediler ki, doğru olan buydu, çünkü idari ya da hukuki olarak gerekli önlemlerin hiyerarşinin tepesinde alınması uygun olur.”

POLİS KOLLUĞU, POLİS RADYOSU TAŞIMASI

Bu sırada Benalla’nın 2 haftalık açığa alındığını kaydeden Collomb, jandarmadan ayrılmış korumanın, sadece sivil görevli olduğunu, 1 Mayıs’ta güvenlik önlemlerine gözlemci olarak katılması gerektiğini ve gösterilere müdahil olmaması için kendisine bir polis memurunun eşlik ettiğini anlattı.

Ancak geçen hafta Le Monde gazetesi tarafından yayımlanan ‘yeni’ görüntülerde cumhurbaşkanının korumasının polis kaskı, polis kolluğu taktığı ve polis radyosu kullandığının görüldüğünü dile getiren İçişleri Bakanı, bunun üzerine pazar günü Elysee Sarayı’nda düzenlenen kriz toplantısında Cumhurbaşkanı Macron ile konuyu ilk kez konuştuğunu aktardı.

VEKİLLERDEN KAHKAHA VE YUHALAMA

Collomb’un Macron’la teatisi hakkındaki ”Olgular hakkında mümkün olduğu kadar az konuştuk. Tartışma konusu çok basitti: Sadece ve sadece gerçek, sadece ve sadece olgular” sözleri milletvekillerinin kahkahaları ve yuhalamalarıyla karşılandı.

‘SİLAH TAŞIMASI NORMAL Mİ?’

İçişleri Bakanı ise Benalla’nın cezalandırılması sorumluluğunun cumhurbaşkanlığı ya da polis teşkilatında olduğunda, polisin video kanıtlarıyla ne yaptığını Le Monde’un yayınına dek bilmediğinde ısrar etti. Benalla’nın silah taşımasının normal olup olmadığı sorulduğunda silah taşıma talebinin kendisinden önceki içişleri bakanı tarafından 2 kez, kendisi tarafından 1 kez reddedildiğini, buna rağmen geçen yıl izni aldığını, ama veren makamın içişleri bakanlığı olmadığı yanıtını verdi. Fransız medyasına göre Benalla’ya silah taşıma izni verilmesini Cumhurbaşkanlığı talep etti.

İSTİFA ÇAĞRILARI ARTIYOR

Muhalefet milletvekilleri, bakana, ceza yasasının 40. maddesinin kamu görevlilerini öğrendikleri her suç ya da saldırıyı savcılara bildirmekle yükümlü kıldığını hatırlattı.

Muhalefet, hükümeti skandalı örtbas etmekle suçlarken şimdilik sadece Collomb’un istifasını talep etse de Macron da topun ağzında.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron’un rakibi olan aşırı sağcı lider Marine Le Pen ”Macron bir açıklama yapmazsa Benalla skandalı Macron skandalına dönüşecek” diye tweetledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin