Fransa’nın prestijli edebiyat ödülü Hrant Dink’in hayatına

Fransa’nın prestijli edebiyat ödüllerinden Renaudot’nun sahibi Hrant Dink’in hayatını anlattığı romanla Valérie Manteau oldu. Manteau’nun romanı ‘Le Sillon’ yani ‘Agos’ ismini taşıyor. Agos’ta yer alan habere göre,  33 yaşındaki romancı ikinici kitabıyla bu ödüle layık bulunmuş oldu. Dink’in hayatına odaklanan romanda, anlatıcı İstanbul’da Dink’in hayatını araştırırken bir yanda da kendi “agos”unu kazıyor.

Manteau ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada Hrant Dink’in düşüncelerine büyük bir hayranlık duyduğunu ve romanı yazma fikrinin Dink’in hayatını okumasıyla başladığını söyledi.

Manteau “Dink’in çok ilginç bir siyasi yaklaşımı vardı. Amacı haklı çıkmaktan ziyade, insanların yüzleşmesini, ilerlemesini sağlamaktı” dedi. Valérie Manteau eski bir Charile Hebdo çalışanı. Manteau’nun romanının ödül alması sürpriz olarak değerlendirildi çünkü roman finale kalan 5 kitap arasında yer almıyordu. Roman 2018 yılının Ağustos ayında yayınlandı. Manteau ödülünü Paris’te düzenlenen bir törenle aldı.

Agos Gazetesi yayın yönetmeni Hırant Dink, 11 yıl önce 19 Ocak 2007’de uğradığı silahlı saldırı sonucu gazetesinin önünde öldürülmüştü. Cinayetin tetikçisi Ogün Samast yakalanırken, arkasındaki derin devlet ilişkiler ağının çözülmesine yönelik soruşturma ve davalar, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmaları ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra mecrasından çıkarılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin