Fransa’da, ‘radikal İslamcılara’ yönelik ülke genelinde operasyon

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada pazartesi günü ‘Radikal İslamcı’ çevrelere yönelik çok sayıda polis baskını düzenlendiğini bildirdi. Bakan, şüphelilerin “olayla doğrudan bağlantılı olmadığını”, operasyonların daha çok bir mesaj niteliği taşıdığını aktardı. Darmanin, bu mesajın “Cumhuriyet düşmanlarına bir dakika dahi zaman vermemek” olduğunu söyledi.

DW’nin aktardığı habere göre, yetkililerden alınan bilgilere göre, operasyonlarda internette nefret söylemi ve radikal İslamcı propaganda nedeniyle istihbarat servislerinin gözetiminde olan kişiler hedef alındı. Fransa İçişleri Bakanı, cinayeti destekler yönde açıklamalarda bulunan 80 kişi hakkında da soruşturma başlatıldığını duyurdu. Darmanin, 50’den fazla derneğin bu hafta boyunca yetkili birimlerin ziyaretine tabi olacağını ve çoğunun kapatılma ihtimali ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. Darmanin, özellikle Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Derneği’nin (CCIF) odakta olduğunu, bu derneğin “Cumhuriyet düşmanı” faaliyetlerde bulunduğuna dair çok sayıda kanıt bulunduğunu belirti.

‘Korku taraf değiştirecek’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise pazar akşamı Savunma Konseyi’ni topladı. Elysee Sarayı’ndan verilen bilgilere göre, Macron “radikal çevrelere yakın olan yapılar, dernekler ve kişilere karşı bir eylem planı” açıkladı. Macron’un söz konusu toplantıda, “Korku taraf değiştirecek” dediği öne sürülüyor.

Le Pen’den “göç durdurulsun” çağrısı

Cinayet Fransa’da göç konusundaki tartışmaları da alevlendirdi. Sağ populist Ulusal Birlik’in (RN) lideri Marine Le Pen, İslamcılıkla mücadele amacıyla “olağanüstü hal” uygulanmasını ve “göç ile vatandaşlığa geçişlerin derhal durdurulmasını” istedi. Pazar günü yapılan dayanışma gösterilerine katılmayan Ulusal Birlik, “mum politikasından bıkkınlık geldiği” açıklaması yapmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin