Fransa’da parlamento seçimleri sonuçlandı, Macron Ulusal Meclis’te mutlak çoğunluğu kaybetti

ENSAR NUR | STRAZBURG TR724 

Fransa, Parlamento seçimlerinin ikinci turu için bugün sandığa gitti. 577 sandalyeli mecliste mutlak çoğunluğu elde etmek için 289 milletvekiline ihtiyacı olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron istediğini alamadı.

Macron ve müttefikleri 246 vekil çıkarırken, Mélenchon’un arkasında birleşen sol ittifak Nupes 142 sandalye ile ana muhalefet koltuğuna oturdu. Macron, artık mutlak çoğunluğa sahip olmadığı için meclisten istediği yasaları muhalefet desteği olmadan çıkaramayacak.

Nisan ayında aşırı sağcı Marine Le Pen’e karşı yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Macron, müttefikleriyle birlikte yaklaşık 350 sandalyeye sahip olduğu ilk döneminin aksine ikinci beş yıllık dönemine  politikalarını rahatça uygulamak için ihtiyaç duyduğu parlamento desteğine sahip olamadan devam edecek.

Macron’un zenginler için vergi indirimi ve sosyal devlet sisteminde değişiklik önerilerini hayata geçirebilmesi için parlamentonun alt kanadında çoğunluğu elde etmesi gerekiyordu.

Macron’un partisi LREM ve müttefikleri Modem, Horizons ve Agir’den oluşan Ensemble! Hareketi 577 sandalyeli Fransa Ulusal Meclis’inde 246 sandalye kazanarak, bir önceki döneme göre 104 sandalye kaybetti.

Aşırı solcu Jean-Luc Mélenchon’un La France Insoumise partisinin Sosyalistler ve Yeşiller ile kurduğu tarihi ittifak, Macron’un ve müttefiklerinin Meclis’teki çoğunluğu yeniden almasını engelleme planı başarılı oldu. İlk turda Macron’un Ensemble!’i yüzde 25,75 alırken, sol ittifak yüzde 25,66 oy almayı başarmış ve ikinci tur için büyük bir umut vermişti.Ancak ikinci turda Ensemble! yüzde 38,63’e ulaştı ve yüzde 32,64 alan Nupes’un 6 puan önünde yer aldı.

Nupes kısaltması ile bilinen Yeni Popüler Ekolojik ve Sosyal Birlik koalisyonu en büyük muhalefet gücü olarak Meclis’te yer alacak.

İlk tahminlere göre Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Rassemblement National ise, Meclis’te partiye gensoru önergesi verme (56 milletvekili) ve yasaları Anayasa Konseyi’ne sevk etme (60 milletvekili) imkanı tanıyan 89 sandalyelik tarihi bir sayıya ulaştı.

Sağda, Les Républicains partisi ise 36 sandalye kaybederek 100 milletvekilinden 64’e düştü.  Ancak Valérie Pécresse’in cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki kötü performansının ardından parti Meclis’te de güç kaybetti. Ne var ki, Cumhuriyetçiler yasa tasarılarının incelenmesi sırasında cumhurbaşkanlığı kampı için destekleyici bir güç olabilir.

Geçen hafta düzenlenen ilk turda kaydedilen düşük katılım oranı ikinci turda da devam etti. Parlamento seçimlerinin ilk turunda katılım oranı yüzde 47’de kalırken, ikinci turda da katılım oranı yüzde 46,23 oldu.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin