Fransa tarihinde bir ilk: Sarkozy mahkemeye çıktı

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında bugün yargıç karşısına çıktı. Sarkozy Fransa’da, bu suçlamayla mahkeme önüne çıkan ilk eski cumhurbaşkanı oldu.

2007-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanı olan Sarkozy, partisi hakkında yürütülen mali soruşturma konusunda bilgi sızdırması için bir yargıca rüşvet vermeye çalışmakla suçlanıyor. Sarkozy suçlamaları reddediyor.

Rüşvet teklif edildiği öne sürülen 73 yaşındaki emekli yargıcın avukatları ise müvekkillerinin sağlığının duruşmaya katılmaya müsait olmadığını söyleyerek mazeret bildirdiler.

Sarkozy altı yıldır suçlamaları reddediyor ve davaya dönüşmemesi için mücadele veriyordu. Duruşmanın 10 Aralık’a kadar sürmesi bekleniyor.

Fransa’da bir diğer eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac da 2011 yılında zimmetine para geçirmekten hüküm giymişti. Chirac, 2011 yılında kamu fonlarını yönlendirmek ve kamu güvenini istismar etmek suçlamalarından ötürü iki yıl hapis cezası almış, sağlığının kötü olmasından dolayı yargıç karşısına çıkmamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin