Fransa, 24 Nisan’ı ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan’ı ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan ettiğini açıkladı.

Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin yıllık yemek davetine katılan Macron, seçim kampanyasında vaat ettiği gibi Fransız takvimine ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’nü ekleyeceğini açıkladı.

“FRANSA TARİHE DOĞRU BAKMASINI BİLİR”

Euronews’in haberine göre Macron konuşmasında şunları söyledi: “Fransa, her şeyden önce tarihe doğru bakmasını bilen bir ülke. Fransa, 1915 olaylarını o dönemde soykırım olarak tanıyan ve uzun bir mücadeleden sonra 2001’de bunu yasayla tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Gelecek haftalarda ise, ülkemizde 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak tanıyacağız.”

Macron paylaştığı Twitter mesajında da “Fransa tarihle yüzleşir. Gelecek birkaç hafta içerisinde söz verdiğim gibi 24 Nisan’ı Ermeni soykırımını anma günü ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A BİLGİ VERMİŞ

Macron bu adımla ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirdiğini ifade ederek “IŞİD’e karşı mücadele, insan hakları ve sivil özgürlüklerin yanı sıra soykırım konusunda da Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var.” ifadesini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin