Erdoğan tehdit etti, marketler fiyatı arttı diye patlıcanı bile satamıyor!

Biber ve patlıcan gibi ürünlerin kilogram fiyatı bazı yerlerde 20 TL’ye kadar yükselirken, fiyatlar nedeniyle eleştiri konusu olan marketler bu ürünleri satmama kararı aldı. Karar sadece ‘alım gücü yüksek bölgelerdeki’ marketlerde uygulanmayacak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “yüksek fiyatla” satış yaptıklarını iddia ettiği marketlere ‘hesabını sorarız’ tehdidinde bulunmuştu.

Marketlerin manav reyonlarında yaşanan büyük artışın ardından ise ilginç bir karar geldi.

Biber ve patlıcan gibi ürünlerin kilogram fiyatı bazı yerlerde 20 TL’ye kadar yükselirken, yüksek fiyatlar nedeniyle eleştirilen marketler de şubelerinde biber ve patlıcan gibi ürünleri bir süreliğine satmama kararı aldı.

Kararı doğrulayan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, talebe göre alım gücü yüksek bölgelerde bazı şubelerde satışın devam edebileceğini söyledi. Yani fiyatı yüksek ürünler artık sadece “zengin bölgelerde” satılacak.

YENİ ÜRÜNLER DE EKLENECEK

Hürriyet’in haberine göre,  karara ilişkin konuşan Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, “Market müdürleri, bağlı bulundukları genel müdürlüklerle yaptıkları yazışmaları bizimle paylaşarak fiyatı astronomik olarak artan sebze ve meyveleri satın almayacaklarını duyurdu. Biz de yeni karara göre planlamamızı yaptık. Marketler tüketici ve ilgili bakanlıklarla karşı karşıya gelmek istemiyor. Patlıcan ve biberin kilosu halde bile 9-10 TL’ye ulaştı. Bu şartlarda bu ürün markete girerse 20 TL’ye satılması lazım. Kimse şu ortamda böyle bir risk almak istemiyor. O yüzden kısıtlamanın yeni birçok ürüne yansımasını bekliyoruz” dedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, biber ve patlıcan, artık zincir marketlerin raflarında yer almayacak.

Haberde, bazı zincir marketlerin şu müdürlerinin şu ifadeleri de yer aldı:

“Merkez yönetimlerden gelen yazı üzerine yeni bir planlama yapıldı ve fiyatı astronomik olarak artan ürünlerin satışını durdurduk. Uygulamanın ne kadar devam edeceği, biber ve patlıcan dışında hangi ürünleri kapsayacağını şu an için bilemiyoruz…”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, tehdit gibi şu sözleri söylemişti:

”Faiz, enflasyon düşerken marketlerde hala sebze ve meyve fiyatları düşmedi. Bu marketlerde, benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabı da sorma görevi bizimdir ve sorarız…”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin