Fitch: Türkiye’de siyasi belirsizlik arttı

Kredi derecelendirme kuruşu Fitch Ratings’in bağlı olduğu Fitch Group’a ait Fitch Solutions, yayımladığı güncel bir raporda Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu’nda faizle ilgili alabileceği kararları yorumladı.

Cumhuriyet gazetesinin aktardığı rapora göre yabancı yatırımcıları para girişine özendirmek, lokal tasarruf sahipleri için TL’nin çekiciliğini artırmak zorunda olan TCMB’nin gelecek aylarda politika faizini gevşetecek alanı pek yok. Rapordaki şu vurgular dikkat çekici:

– İstanbul’da muhalefetin kazandığı seçimlerin sonuçlarına itirazların devam etmesi siyasi belirsizliğin daha da artmasına yol açtı.

– Döviz rezervlerinin gerilediği ve ekonominin iyi yönetilmediği kaygıları TL’nin seçimler öncesi ve sonrası (öncekilere kıyasla) daha sert değer kaybetmesine sebep oldu.

– Ekonomideki bozulma ve enflasyon baskılarının azaldığı göz önüne alındığında şu anda yüzde 24’te olan politika faizinin bu yıl 400 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyoruz. Ancak TL’deki zayıflık ve yurt dışından sağlanan fonlamadaki kırılganlık büyük ihtimalle TCMB’nin para politikasını gevşetmesini daha uzun bir süre ertelemesine yol açacak

– Çekirdek enflasyon, hedeften oldukça uzak olmaya devam ediyor. TCMB, baz etkisi yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş yaşatana kadar faiz indirmeye isteksiz olabilir

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin