Fişlemeci rektörden itiraf: Kanaat kullandık, bunun için delile gerek yok!

15 Temmuz sonrası kamu kurumlarından binlerce insan yapılan ‘fişlemeler’ gerekçe gösterilerek hem işlerinden atıldı, hem de cezaevine gönderildi.

Bu mağdurlardan biri olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Demir, fişlemeler sonrasında hem kamudan atıldı, hem de 7 ay Silivri Cezaevi’nde kaldı. Demir kendisiyle beraber 200 öğretim üyesini fişleyerek YÖK’e gönderen İÜ Rektörü Mahmut Ak’a  yönelik mahkemeye yaptığı, “Mahmut Ak tarafından hazırlanan listelerinin “hangi idari ve hukuki süreçlerle, hangi objektif kriterlerle hazırladığı” sorusuna fişlemeci rektörden cevap verdi.

Mahmut Ak, mahkemeye gönderdiği yazıda listeleri “kanaat” kullanarak hazırladığını ve “bunun için delile gerek olmadığı” iddia etti.

İşte Prof. Dr. Vedat Demir’in Twitter hesabından yaptığı o paylaşımlar;

“İÜ @istanbuledutr’nin muhbir rektörü Mahmut Ak 15 Temmuz sonrası aralarında benim de olduğum 200 öğretim üyesini fişleyerek önce YÖK’e, sonra savcılığa gönderdi.”

“Bu fişleme listelerine dayanarak 24 Temmuz’da gözaltına alındım. 3 Ağustos’da tutuklandım. 7 ay Silivri’de kaldım. 3 sene önce bugün 4 gün süren mahkeme sonucunda tahliye edildim.”

“Mahkeme’den  @istanbuledutr’nin “fişlemeci muhbir” rektöründen bu listeleri “hangi idari ve hukuki süreçlerle, hangi objektif kriterlerle hazırladığının” sorulmasını talep ettim.”

“Meslektaşlarını ihbar eden “fişlemeci” rektör Mahmut Ak mahkemeye gönderdiği yazıda listeleri “KANAAT” kullanarak hazırladığını ve “bunun için DELİLE GEREK OLMADIĞI” cevabını verdi.”

“Bir hukuk devletinde davanın düşmesi ve asıl yargılananın iftiracı Mahmut Ak olması gerekirdi.”

“Bu fişleme listeleri üzerine soruşturma başlatan ve iddianame hazırlayan savcılık 4 yıllık bir çaba sonucunda hakkımda suç ihdas edebilmek için 50 yıllık bütün hayatımı didik didik ederek nihayet “mütalaasını” verdi.”

Prof. Dr. Vedat Demir

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin