Fişledikleri 2 bin 740 hakim ve savcıyı ihraç eden Mehmet Yılmaz Yargıtay’a atandı

Eski Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz ile eski üyesi Hüseyin Şahin’in Yargıtay üyeliklerine seçilmelerine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu, Yargıtay’daki boş kontenjanlara üye seçimi yaptı. Eski HSK üyeleri Mehmet Yılmaz ve Hüseyin Şahin Yargıtay üyeliğine seçildi. Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda şu ifadelere yer verildi;

“Hakim ve Savcılar Kurulu eski üyeleri Mehmet Yılmaz ve Hüseyin Şahin’in Yargıtay üyeliğine seçilmesine karar verilmiştir.”

15 Temmuz’da önceden fişledikleri 2 bin 740 hakim ve savcıyı ihraç ettiklerini itiraf eden eski Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, TBMM tarafından HSK’ya atanacak 7 üye arasına girememişti.

15 TEMMUZ SABAHI İHRAÇ EDİLEN HAKİM VE SAVCILARI DAHA ÖNCE FİŞLEDİKLERİNİ İTİRAF ETMİŞTİ

HSK üye seçiminde üstü çizilen eski Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 15 Temmuz’dan önce hâkim ve savcıları fişlediklerini Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada şöyle itiraf etmişti:

“Darbe öncesi başlayan inceleme ve soruşturma dosyalarımız zaten vardı, müfettişlerin F.TÖ’ye yönelik çalışmaları devam ediyordu, savcılıkla birlikte iş koordineli gidiyordu. 15 Temmuz 2016’ya geldiğimizde ortada daha OHAL yokken darbe sabahı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözaltı kararı gereğince 2 bin 740 hâkim ve savcı hakkında açığa alma kararı verdik. Bu karar çok eleştirildi, bir yandan ‘Hukuk süreci nasıl işledi?’ diye eleştirenler oldu. Hiç kimse şu tarafını görmedi, biz zaten 2014’te bir çalışma başlatmıştık. Müfettişler ve savcılık eliyle yürütülen bir çalışma vardı. Yeterli olgunluğa ulaşması bekleniyordu, darbe gecesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, elindeki bu çalışmaları değerlendirerek ilgili hâkim ve savcılar hakkında gözaltı kararı verdi.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin