Financial Times: Merkez Bankası’ndan bankalara ‘döviz satışını sınırlandırın’ baskısı

İngiliz Financial Times gazetesi, döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçmek için Türkiye’de yetkililerin bankalar üzerindeki baskıyı artırdığına dair bir haber yayımladı. Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel’in, “TL değer kaybederken Türkiye bankalar üzerindeki baskıyı artırdı” başlıklı haberinde, bankaların Ankara’dan telefonla arandığı ve şirketlere döviz satışlarını sınırlamalarının istendiği aktarıldı. Merkez Bankası, gazeteye yorum yapmaktan kaçındı.

1 MİLYON DOLARLIK ALIMLAR BİLE İNCELENİYOR

FT’ye konuşan bankacılar, Merkez Bankası’nın (TCMB) artan müdahaleleriyle karşı karşıya olduklarını, yetkililerin 1 milyon dolarlık kurumsal döviz işlemlerini bile incelediklerini ve arayıp ‘alıcı kim’ diye sorduklarını, bazı örneklerde müşterilerin döviz alım taleplerini reddettiklerini, özellikle 5 milyon dolar üstü alım taleplerinin reddedildiğini anlattı.

TL’NİN 12 AYLIK DEĞER KAYBI YÜZDE 45f

Söz konusu müdahalenin, son 12 ayda dolar karşısında yüzde 45 değer kaybeden TL’yi istikrara kavuşturmak için uyguladıkları son alışılmadık taktik olduğunu ve Türkiye’de finans sektörünün Erdoğan’ın güçlü siyasi baskısı altında bulunduğu belirtilen haberde, bankacıların ‘büyük döviz alımları için TCMB’den önceden onay alma taleplerine uymaktan başka seçeneklerinin olmadığını söylediği’ aktarıldı.

ŞİRKETLER GELİŞMELERDEN ENDİŞELİ

Türk şirketleri ve bankaları üzerindeki döviz işlemlerini sınırlamaları yönündeki son baskı dalgasının ülkenin döviz piyasalarındaki likiditenin sınırlı olduğu, yani nispeten küçük dolar veya euro alımlarının çok büyük bir etkiye sahip olabileceği bir zamanda geldiğine işaret edilen haberde, “Türk makamları son yıllarda bankaların ve şirketlerin işleyişine defalarca müdahale ederken, başka bir bankacı müdahalenin ‘yoğunlaştığını’ ve ‘daha yakından incelemeye alındıklarını’ söyledi” ifadeleri yer aldı.

Türk bankacılık sektörüyle yakın bağlantıları olan bir kişi, durumun iş dünyasında endişe yarattığını söylerken, “Bu durum, şirketler arasında, ihtiyaç duydukları kadar döviz alamayacakları konusunda endişelere yol açıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

MERKEZ’DEKİLER DE ÇÖZÜM OLMADIĞINI BİLİYOR

Bir bankacı, yetkililerin taleplerinde “saygılı” olduğunu belirterek, “Merkez bankasındaki adamlar bunun kalıcı bir çözüm olmayacağını biliyorlar” dedi. Haberde ayrıca, dört aylık göreli istikrarın ardından TL’nin son bir haftada yüzde 4’e yakın değer kaybettiği, 15 TL’lik sembolik eşiğin hafta başında aşıldığı belirtildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin