Fikri Sağlar hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li Fikri Sağlar hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan resen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”30.12.2020 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, ‘Türbanlı hâkim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takılıyor, bununla mücadele edilmeli’ şeklindeki sözleri nedeniyle Durmuş Fikri Sağlar hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi kapsamında Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama suçundan, re’sen soruşturma başlatılmıştır.”

”AKP ‘HUKUK REFORMUNA’ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘türbanlı hakim’ açıklaması nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan hakkında soruşturma başlatılan CHP’li Fikri Sağlar soruşturmaya tepki göstererek, “AKP ‘hukuk reformuna’ hız kesmeden devam ediyor!” dedi.

Fikri Sağlar Twitter hesabından yaptığı açıklamayla soruşturmaya sert tepki gösterdi. Sağlar, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“AKP “hukuk reformuna” hız kesmeden devam ediyor. Onların düşünce özgürlüğünden rahatsız olması normal de, değirmene su taşımaktan, can suyu vermekten bahsedenlere şimdi ne diyeceğiz?”

FİKRİ SAĞLAR NE DEMİŞTİ?

Fikri Sağlar, Halk TV’de yayınlanan Sözüm Var programında, “Yargılandığım zaman türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getireceği konusunda kuşkum var. Nitekim başıma da geldi. Dolayısıyla bunu aşabilmeniz lazım. Demokrasiyi, hukuk devletini, bütün kavramları ortaya koyarken pratiği de hesaplamamız gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlar’ın bu sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da sert tepki gelirken, Sağlar, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak ifadelerinin “inançları gereği başını örtenlere yönelik olmadığını” savunmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin