Figüranların mücadelesi

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Sevilla La Liga’da, Borussia Dortmund Bundesliga’da şampiyonluk hayali kuramayan iki ekip. Bundesliga’da Dortmund’un önünde dev engel Bayern Münih var. Sevilla’nın önü birden fazla engelle dolu. Kimler yok ki? Barcelona, Real Madrid yetmez gibi bir de Atletico Madrid eklendi. Zaten Sevilla’nın şampiyonluk gibi bir hedefi yok. Hatta Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıktığı için üzüldü desek yeridir.

Sevilla ve Borussia Dortmund liglerinde esas oğlanı olmayı başaramayan iki ekip. Sevilla, La Liga’da figüranlığı kabul edip dümenini Avrupa’ya Kupa 2’ye kırdı. Borussia Dortmund, Bayern Münih hegemonyasını bir dönem Jürgen Klopp’la yıktıktan sonra sessizliğe büründü. Devler Ligi’nin gediklisi ama son 8 sezonda yarı finali görmek bile nasip olmadı.

SEVILLA’NIN ZİRVE İDDİASI YOK

Sevilla sadece bir kez La Liga’da mutlu sona ulaştı. Kulübün zirveye oynadığı yıllara gitmek için zamanda yolculuğa çıkmamız gerekiyor. Tek şampiyonluğun ayak sesleri 1939-40  sezonunda duyulmaya başladı. Sezonu ikinci sırada tamamlayan Sevilla aynı başarıyı 1942-43 sezonunda tekrarladı. İki kez yaşadığı ikinciliği bir basamak daha yükseltip 1945-46’da şampiyonluk yaşadı. Zirveye bir kez damgasını vurduktan sonra suskunluğa büründü. Hakkını teslim edelim suskunluk yıllarında iki kez daha sezonu ikinci tamamladı. Tarihleri mi? 1950-51 ve 1956-57 sezonları. Kısaca 64 yıldır Sevilla’yı ilk iki arasında görmek mümkün olmadı.

La Liga’da bir kez şampiyonluk yaşayan Sevilla, 4 kez de küme düştü. 1999-2000 sezonunda La Liga’ya veda eden Sevilla sadece bir sezon sonra ait olduğu yere geri döndü. 2001’den sonra ise bir daha düşmediği gibi, düşme korkusu da yaşamadı. Müzesinde 5 İspanya Kral Kupası bulunan Sevilla tarihi başarılara Kupa 2’de yani UEFA Avrupa Ligi’nde imza attı.

UEFA KUPASINI ÜST ÜSTE 3 KEZ KAZANDI

Şampiyonlar Ligi’nde en büyük başarısı çeyrek finaldi. İki kez Kupa 1’de son 8’e adını yazdırdı. İlki 1958 yılıydı. Yarı final yürüyüşüne Real Madrid engel oldu. İkinci kez adını çeyrek finale yazdırması için 60 yıl beklemesi gerekiyordu. Hedef listesinde ilk sıraya yerleştirdiği Kupa 2’yi ilk kez 2006’da müzesine taşıdı. Ertesi yıl da aynı başarıyı tekrarladı. 2014-16 arasında ise Unai Emery yönetiminde 3 yıl üst üste kupayı kimseye bırakmadı. 2020’de bir kez daha UEFA Avrupa Ligi’ni kazanıp, kupa sayısını 6’ya çıkardı. Çıktığı tüm finalleri kazandı. UEFA Avrupa Ligi’nde final kaybetmeyen Sevilla, UEFA Süper Kupa’da ise sadece bir kez mutlu sona ulaşabildi.

DORTMUND, ZİRVE TAKİBİNDE

Borussia Dortmund şampiyonluk görmede Sevilla’dan daha şanslı. Yaşadığı 8 şampiyonluğun 5’ini son 25 yılda gördü. İlk kez 1955-56 sezonunda ligi zirvede tamamlayan Dortmund, aynı başarıyı ertesi sezon da tekrarladı. Üçüncü şampiyonluğunu 1962-63 sezonunda yaşadıktan sonra uzun yıllar zirveye yaklaşamadı.

Bundesliga’nın bir numarası Bayern Münih olurken, Borussia Dortmund fakir ama gururlu genç rolüne büründü. Şampiyonluk sayılarında ilginç bir tevafuk var. İlk iki şampiyonluğunu üst üste yaşayan Dortmund, üçüncü şampiyonluk için 6 yıl beklemişti. 1994-95 sezonunda dördüncü şampiyonluğunu gören Dortmund, aynı başarıyı ertesi yılda tekrarladı. Tıpkı ilk iki şampiyonluğu gibi. 6. şampiyonluk için ise yine 6 yıl bekledi. Tıpkı ilk dönemde olduğu gibi. 2010-12 arasında yine üst üste iki yıl Jürgen Klopp yönetiminde şampiyonluk yaşadı. Ancak aradan geçen 9 yıla rağmen 8 şampiyonluğuna bir yenisi ekleyemedi. Almanya Kupası’nı da 4 kez kazandı.

MÜZESİNDE ŞAMPİYONLAR LİGİ KUPASI

Avrupa’da ilk kupasını 1966’da bugün artık tarih olan Kupa Galipleri Kupası’nı kaldırarak müzesine taşıdı. 1996-97 Şampiyonlar Ligi sezonunda Borussia Dortmund fırtınası esti. Atletico Madrid’in ardından grupta ikinci olarak adını çeyrek finale yazdırdı. Önce Fransız temsilcisi Auxerre engelini aştı. Yarı finalde Manchester United’ı her iki maçta da 1-0 yenip saf dışı bıraktı. Finalde ise Juventus’u Riedle (2) ve Ricken’in golüyle 3-1 yenip kupayı müzesine taşıdı. Başarının mimarı ise Almanların yetiştirdiği en iyi teknik adamlar arasında adı bulunan Ottmar Hitzfeld’di.

Borussia Dortmund, 2013’te bir kez daha Şampiyonlar Ligi’nde adını finale yazdırdı. Rakibi oldukça tanıdıktı. Bundesliga’da zirve mücadelesi verdiği Bayern Münih’le Kupa 1 için mücadele veren Dortmund, 90 dakika sonunda sahadan üzgün ayrılan taraf oldu. 2013’ten sonra bir daha Şampiyonlar Ligi’nde yüzü gülmedi. Sadece Avrupa arenasında değil son yıllarda Bundesliga’da da Bayern’in takipçiliğini RB Leipzig’e kaptırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin