Fevzioğlu’na tepki büyüyor: Antalya Barosu istifaya çağırdı

Temel hak ve özgürlükleri savunmak yerine özellikle son dönemde ‘siyasi’ söylemleriyle dikkat çeken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu’na tepkiler büyüyor. Adana Barosu’nun ardından Antalya Barosu da Fevzioğlu’nu istifaya çağırdı.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, Fevzioğlu’nun hukukun üstünlüğünü savunmak yerine popülist yaklaşımlarla ‘siyasi odaklara mesaj’ verdiği aktarıldı. “Antalya Barosu TBB Delegasyonu olarak, TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun başkanlık görevinde öncelikli olarak, mesleğin ve meslektaşların, özetle Türkiye’de savunma kurumunun sorunlarını tespit ve çözümü yerine belli siyasi odaklara mesaj veren popülist yaklaşımlar içinde olduğunu görmekteyiz.” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ SAVUNMALI

“TBB Başkanı olarak verdiği demeç ve mesajlarda bireysel temel hak ve özgürlükleri savunması gerekirken devletçi bir bakış açısıyla hukukun temel ilkelerini yok saymaktadır. Bu durum biz savunmanlık mesleğinin temsilcileri avukatları, umutsuzluğa sevk etmektedir. Tutuklu meslektaşımız Av. Selçuk Kozağaçlı’nın babasının cenaze törenine elleri kelepçeli olarak getirilmesi ve tutulmasına karşı kayıtsız kalınması kabul edilemez.”

MESLEĞİMİZE FAYDA SAĞLAMAYACAK!

“Son olarak başka bir ilde bir siyasi parti il başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamalar, hukukun evrensel ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. TBB Başkanının bir süreden beri sürdürdüğü tavır, beyan ve meslekle ilgisi bulunmayan açıklamalar da gözetildiğinde bu görevi sürdürmesinin mesleğimize bir fayda sağlamadığını düşünmekteyiz. Bu nedenlerle TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu istifaya davet ediyoruz.”

FEVZİOĞLU: TERÖRÜ BİTİRECEĞİZ!

Metin Feyzioğlu, 30 Ocak’ta Rize’de, AK Parti, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin il başkanlıklarını ziyaret etmiş, ardından yaptığı açıklamada verdiği siyasi mesajlarla tepki çekmişti. Fevzioğlu, “Milli bir duruşa ihtiyaç var. Milli konularda, milli beraberliğimizi sağlamlaştırmalıyız. Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek isteyen hain f..cüleri ve bu hainlerle el ele vermiş hain PKK’lıları ve onların tetikçisi hain DHKP-C’lileri, her türlü terör örgütünü Allah’ın izni ile kahredeceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin