Fethullah Gülen yazdı: Kendileriyle Yüzleşmede Hâle İle Hallenenler (Üveys el-Karanî)

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çağlayan Dergisi’nin yeni sayısındaki başyazısı ‘Kendileriyle Yüzleşmede HÂLE İLE HÂLLENENLER-5 (Üveys el-Karanî) başlığını taşıyor.

Gülen, Kasım ayında başlayan ‘Kendileriyle Yüzleşmede Hâle İle Hallenenler’ başyazılarının sonuncusunda Üveys el-Karanî’yi anlatıyor:

“Hak’la irtibatı ve İslamî hassasiyetiyle “müşârun bi’l-benân” bir akrabü’l-mukarrabîn idi Üveys el-Karanî. Işık çağına ermiş, görülecekleri görmüş, kendini hâle halkaları içinde bulmuş, tâlii yâr, mazhariyetleriyle bahtiyarlardan bahtiyar, müteahhirînden olduğu halde mütekaddimîn ile hemhâl; Hak ve Hakk’ın elçisiyle irtibatı tam, amûdî (dikey) yükselişiyle hâledekilerle hemhudut, onların halleriyle hâllenmiş, nev’i şahsına mahsus dırahşan bir çehreydi o. Anne isteğine takılmış, ezanı duyduğu halde ön saftakilerin arasına girememiş ama kalbî ve ruhî hayat azmi ve hızı sayesinde herkes tarafından dikkat çeken biri haline gelmiş, halife-i rûy-i zeminden olağanüstü iltifat görmüş ve onlarla aynı duyguları paylaşan biri olma konumunu ihraz etmişti.

Hâle ile içli dışlıydı; o atmosfer içinde Hazreti Kamer-i Münîr’den gelen ışık tayflarıyla duyulmazları duyuyor ve alınabilecek her şeyi alıyordu.. duyup aldığı kadar da çevresine veriyor, ruha ve sırra uzanan güzergâhta yüzlercenin yolunu aydınlatıyordu. Duyup hissettiklerini çevresine duyurma heyecanıyla yaşıyor.. sürekli yaşatma duygusuyla oturup kalkıyor.. edip eylediklerini yetmezlikle değerlendiriyor.. tekrîm u tazimle yâd ediliyor ama fahre, gurura bütün bütün kapalı kalmada da sürekli bir mahviyet ve tevazu tavrı sergiliyordu.. Hakk’a içini döküp, inleme ve sızlanışlarıyla sabâ ritmi içinde, çevresine hep âh u efgân telkin ediyordu.. “Hayaline bile bulaşmamıştır!” diyeceğimiz, mazhariyetlerinin gereği sayıp gözünde büyüttüğü en önemsiz sisi-dumanı dahi devâsâ masiyetler şeklinde değerlendirerek kemâl emaresi mülahazalarıyla hep sızlanıp duruyordu.

İşte o içten gelen ciğersûz nağmelerden seleflerinin inilti fasıllarıyla birebir örtüşen, mazmun yörüngeli bir-iki resim; daha doğrusu deryaları peylemeye yetecek, melek soluklarına denk, “akrabü’l-mukarrabîn” âh u vâhı içtenliğini hatırlatan, cihânpaha birkaç damla: …”

DEVAMINI ÇAĞLAYAN DERGİSİ’NDEN OKUYABİLİRSİNİZ

1 YORUM

  1. Çok degerli abilerim caglayan dergisinin yazilarini okuyamamaktan muzdaribim turkiyeden bu dergiye abone nasil olunur bilmiyorum eger abone olunmuyorsa bu derginin acilmasi lazim yani yazilarin devami icin abone olunmasi gerekmemeli bu derginin elbette giderleri vardir ama asil amacinin para olmadigini hepimiz biliyoruz yani demek istedigim durumu olanlar ucretini versin ama durumu olmayip durumu olsa bile zalim den dolayi alamayanlara bu yazilari kesmeyelim bu vefanin uhuvvetin en kucuk hali Allah rizasi icin.( yanlisim varsa lutfen duzeltin yorumun altina yorum atabilirsiniz)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin