Fethullah Gülen’den ‘Reina’ açıklaması: Saldırıyı lanetliyoruz, terörist Müslüman, Müslüman terörist olamaz

Fethullah Gülen avukatları aracılığıyla açıklama yaparak, İstanbul Ortaköy’de bir eğlence mekanına yönelik yeni yılın ilk dakikalarında gerçekleştirilen terör saldırısını ‘alçakça ve masumları hedef alan’ şeklinde niteleyerek lanetlediğini söyledi.

İktidar çevreleri ve bazı yayın kuruluşlarında Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketini zan altında bırakmak için atılan iftiralara da sert tepki gösterilen açıklamada, “Kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun masum insanları hedef alan bu alçak saldırının Müslümanlıkla ilgisi olamaz. ‘Terörist, Müslüman olamaz, Müslüman da terörist olamaz’ diyen müvekkilimi bu alçak saldırı ile zan altında bırakmak için gayret sarf etmek de alçakça bir davranıştır. ” denildi.

İFTİRA ATILARAK ASIL FAİLLER GİZLENMEK İSTENİYOR

Bu çevrelerin terör olayının gerçek faillerini bulmak yerine iftira atarak gizleme çabasında olduğunun altı çizilerek, yıllar öncesinden yayınlanan bir televizyon dizisinden yola çıkarak masum insanlara iftira atıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Yıllar evvel yayınlanmış bir televizyon dizisinden yola çıkarak, bu ve benzeri terör saldırıları ile müvekkilimi ve sevenlerini zan altında bırakmak çabası ve gayreti asıl fail ya da failleri gizleme ya da görmeme gayretinden başka birşey olamaz.” denildi.

TAZİYE MESAJINDAN ÖNEMLİ UYARILAR

Avukatları aracılığıyla yapılan bu açıklamanın ardından Fethullah Gülen, bir taziye mesajı yayınladı. Taziye mesajında önemli uyarılarda bulundu şunları dile getirdi:
“İstanbul’da yılbaşı gecesi bir gece kulübünde gerçekleştirilen ve içinde başka ülke vatandaşlarının da olduğu  39 kişinin hayatına mal olan hunhar terör saldırısını şiddetle tel’in ediyorum.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, Türk milletine ve saldırıda vatandaşlarını kaybeden milletlere başsağlığı ve sabırlar, yaralananlara da acil şifalar diliyorum.

Yeni bir yıla girerken bu menfur terör hadisesiyle sarsılmanın yanında bizleri derinden endişeye sevk eden başka bir mevzu da iktidara yakın bazı yayın organlarının sosyal medya üzerinden bu saldırının mesuliyetini de Hizmet camiasına yıkma teşebbüsleri olmuştur.

Son yıllarda artık bir refleks haline gelen ve dünya basınında itibar görmeyen bu teşebbüs ne yazık ki bazı kesimlerin siyasi hesapları adına hiçbir ahlaki prensibi çiğnemekten çekinmeyeceklerinin yeni bir göstergesidir.

HİZMET CAMİASI DAİMA GENÇLERE KARİYER FIRSATI HAZIRLAYIP TERÖRÜN AĞINDAN KURTARMA SEFERBERLİĞİ İÇİNDE OLMUŞTUR

Hizmet camiasının 1970’lerden beri şiddete, teröre ve teröristlere karşı tavrı bellidir. Türkiye’nin bugünkü idarecileri de dahil olmak üzere geçmiş pek çok milletvekili, bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı tarafından takdir edilmiş bu camianın fertleri terörün her türlüsünü kayıtsız şartsız lanetledikleri gibi zor sosyoekonomik şartlarda yaşayan gençlere eğitim imkânları ve kariyer fırsatları hazırlayarak onları terörist grupların ağına düşmekten kurtarmak için seferber olmuşlardır. Terörist grupların kız çocuklarını kaçırdıkları ve eğitim hakkını engellediği coğrafyalarda onlar için okullar açarak gelecek nesilleri kucaklayıcı zihniyetle yetiştirme çabası içinde olmuşlardır.

İKTİDAR, YOLSUZLUK SORUŞTURMALARINDAN BU YANA DELİLSİZ MESNETSİZ İTHAM VE İFTİRALAR ATIYOR

Maalesef bu camia hakkında kendileri de daha önce defaatle takdirlerini ifade eden Türkiye’nin bir kısım idarecileri 2013 yolsuzluk soruşturmalarını müteakip tamamen farklı bir dil kullanmaya ve asılsız ve delilsiz ithamlarda bulunmaya başladılar. Yakın zamanda Rus elçisinin katli, Temmuz ayındaki menfur darbe teşebbüsü, daha önce Rus uçağının düşürülmesi, ve idarecilerin aile fertlerine suikast teşebbüsü gibi çirkin ithamları delilsiz ve mesnetsiz yaptılar. Koca bir camia hakkında yalan, gıybet ve iftirayı medya diliyle yayarak evrensel ahlaki ve hukuki prensipler yanında temel İslami değerleri de çiğnemekten çekinmediler.

 

İNSANLARA SUİKAST DÜZENLEYİP CAMİAYA FATURA ETME PLANLARI TÜYLER ÜRPERTİCİ
Rus elçisinin öldürülmesi münasebetiyle ifade ettiğim gibi endişem odur ki bu asılsız ithamlar tekrar edecek ve her vesile değerlendirilerek bu camia karalanmaya devam edecektir. Suikast ve terörist saldırı gibi hadiselerde mesuliyeti camiaya yıkma teşebbüsleri itibar görmediği için başka yollar aradıkları sosyal medyaya yansıdı. Bu meyanda son birkaç yıldır kamuoyuna itirafçı olarak lanse ettikleri  insanlara suikast düzenleyip bunu camiaya fatura etme planları tüyler ürpertici mahiyettedir.

Umulur ki Cenab-i Erhamurrahimin bu tuzak ve oyun kuranların bu meş’um planlarına fırsat vermez ve heveslerini kursaklarında bırakır.

CENAB-I HAK ÜLKEMİZ VE DÜNYAMIZIN ÜSTÜNDEKİ KARANLIK BULUTLARI DAĞITSIN…
Bu vesileyle bir kere daha ilan ediyorum ki her insanı aziz tutmak temel değerleri olan bu camia fertleri kendileri nasıl bir muameleye maruz bırakılırsa bırakılsın, ne türlü tacizlere uğrarsa uğrasınlar kendilerini müdafaa adına hukuki ve demokratik çerçevenin dışında hiçbir şey yapmama ve bir insana zarar vermeyi bir kenara bırakın karıncaya dahi basmamaya özen göstermeye devam edecektir.

Cenab-ı Erhamurrahimin’den niyazımız odur ki ülkemizin ve dünyamızın üzerinde dolaşan bu karanlık bulutları dağıtıp bizleri herkesin farklı fikirler ve dünya görüşlerine saygı duyduğu, insanlık kardeşliği adına birbirini kucakladığı günlere ulaştırsın.

M. Fethullah Gülen”

AVUKATLARI ARACILIĞIYLA YAPILAN AÇIKLAMA

Avukatları aracılığıyla yapılan açıklamanın tam metni ise şöyleydi:

01.01.2017 Tarihinde İstanbul’da Gerçekleştirilen Terör Saldırısına Dair Açıklama

2017 yılının ilk saatlerinde masum insanımızı hedef alan alçakça terör saldırısı meydana gelmiştir. Masum insanlarımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan bu terör saldırısını lanetle ve nefretle kınıyoruz.

Kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun masum insanları hedef alan bu alçak saldırının Müslümanlıkla ilgisi olamaz. ‘Terörist, Müslüman olamaz, Müslüman da terörist olamaz’ diyen müvekkilimi bu alçak saldırı ile zan altında bırakmak için gayret sarf etmek de alçakça bir davranıştır.
Yıllar evvel yayınlanmış bir televizyon dizisinden yola çıkarak, bu ve benzeri terör saldırıları ile müvekkilimi ve sevenlerini zan altında bırakmak çabası ve gayreti asıl fail ya da failleri gizleme ya da görmeme gayretinden başka birşey olamaz.

Terör saldırılarına karşı yapılması gereken, birliğimizin ve kardeşliğimizin bozulmaması adına; lanetlemek, iftira atmak ve başkalarını suçlumak yerine, yükselen terör dalgasının nedenlerini sorgulamak, bu türlü acı olayların bir daha yaşanmamasını sağlamaktır.

İnsanlıktan nasibini almamış kişiler tarafından gerçekleştirilen bu terör saldırısını nefretle ve lanetliyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin