Ferit Şahenk restoran zincirinin yüzde 20’sini sattı

SEMİH ARDIÇ

Ferit Şahenk’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Doğuş Holding’te hisse satışı haberleri peş peşe geliyor.

İzmir’de inşaatı devam eden İstinye Park Alışveriş Merkezi’ndeki payını 110 milyon dolara ortağı Orjin Grup’a devreden Doğuş Holding restoran zincirinde yüzde 20 hisse sattı.

Konuya yakın kaynaklar Borsa, Günaydın, Nusr-et ve Zuma gibi markalı restoranların sahibi konumundaki Doğuş Restaurant Entertainment and Management/D.ream şirketinde Doğuş’a ait payların yüzde 20’si Singapur merkezli fona satıldı.

FERİT ŞAHENK, NUSRET’E ORTAK OLMUŞTU

Singapurlu Temasek Grubu’nun Doğuş Holding’e 240 milyon dolar ödeyeceği belirtiliyor. Şahenk, Nusr-et’in sahibi Nusret Gökçe ile ortak olmuştu. Nusr-Et Steakhouse; İstanbul Etiler, Ankara Kavaklıdere, D-Hotel Maris, Bodrum Yalıkavak Palmarina, Dubai, Abu Dhabi, Doha, Miami ve New York’ta faaliyet gösteriyor.

MURAT ÜLKER GİBİ BORÇLARINA UZUN VADE İSTEDİ

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, holdingin 23.5 milyar TL (5.8 milyar dolar) borcunun uzun vadeye yaymak için bankalarla müzakere masasına oturmuştu. En son Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker 10 banka ile masaya oturmuş ve 6 milyar dolar borcun vadesini 6 yıla kadar uzatmıştı.

Doğuş Holding’in İstanbul İstinye Park’taki yüzde 42’lik payını da Orjin Grup’a satabileceği konuşuluyor.

Şahenk’in ciddi bir talip çıkması halinde Aydın Doğan’ın yaptığı gibi medya şirketlerinin tamamını devretmek istediği belirtiliyor. Star TV’nin her sene 400 milyon liraya yakın zarar etmesinin bu kararda etkili olduğu kaydediliyor. NTV de zarar ediyor.

Şahenk, Garanti Bankası’ndaki paylarını da İspanyol ortağı BBVA’ya devretmişti. Şahenk, Garanti’den 7 milyar dolar gelir elde etmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin