Ferhan Şensoy: ’15 Temmuz, tasfiye için organize edilmiş bir tezgâhtı’

31 Ağustos’ta vefat eden usta tiyatro ve sinema oyuncusu Ferhan Şensoy’un 15 Temmuz tasfiye için organize edilmiş bir tezgâhtı.’’ dediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin 11 yazar ve muhabirinin tutuklanması üzerine usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy, “Ferhangi Şeyler” adlı tek kişilik oyunu Cumhuriyet gazetesine dayanışmak için oynadı. 25 Kasım 2016’da oyundan önce Medyascope muhabirlerinin sorularını cevaplayan Ferhan Şensoy, 15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşanan korku iklimine rağmen sözde darbenin bir tezgâh olduğunu söyledi.

6 dakikalık kısa röportajda Türkiye’de daha önce gerçekleşen darbeleri de gördüğünü kaydeden Ferhan Şensoy, 15 Temmuz’un tasfiye için organize edilmiş bir tezgâh olduğuna dikkat çekti.

Ferhan Şensoy konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

‘‘Cumhuriyet gazetesinin savunulması gerektiğine inanıyorum. Bu direnişte dayanışma gerektiğine inanıyorum. Sanatçı arkadaşlarımız çoğu biraz çekingenler bu konuda korkuyorlar da denilebilir. Ben bu korkuyu yanlış buluyorum asıl korkulması gereken şudur; ya cumhuriyet gazetesi tasfiye olursa kapanırsa asıl bundan korkmak gerekiyor. Cumhuriyet gazetesiyle dayanışmak ve bu direnişi daha büyük katkılarla çoğaltmak gerekiyor. Ben de bu dayanışma için Ferhangi Şeylerin 2138’inci oyununu elinde Cumhuriyet gazetesi olan 519 kişiye oynayacağım kapıdan dönen olursa onlar içinde tekrar oynayacağım. Sonuna kadar oynarım.

”BİR TASFİYE İÇİN BÖYLE BİR ŞEY YAPILDI”

Ferhangi Şeyler’de bugünün gazetelerini okuyorum, yorum yapıyorum. Ama ben daha önce önceki darbeleri de yaşadım. Yalnız bu son darbenin komik bir tarafı var. Yani organize tezgâhlanmış bir şey olarak görüyorum ben bunu. Bir tasfiye için böyle bir şey yapıldı. Şan Tiyatro yakılmasaydı Ferhangi Şeyler olmayacaktı. Ferhangi Şeyler 31. Yılına giriyor. Yel değirmenlerine karşı savaşmıyoruz ama Türkiye durum çok zor. Yani diyebilirim ki muntazaman daha geriye gidiyoruz. Eski günleri özler hale geldik.’’

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL sürecinde AKP rejiminin muhalif sesleri kısmak için yaptığı sözde “PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir oldukları” operasyonlarıyla gözaltına alınan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile Kadri Gürsel, Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Bülent Utku, Önder Çelik ve Eser Sevinç tutuklanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin