Fener’e bir kayıp sezon daha yaz!

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Fenerbahçe açısından 2013-14 sezonu muhteşem bitmişti. Bitime 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan edip, “Mayıslar sizin olsun, biz nisanda şampiyonuz” sloganını atmıştı. Şampiyonluğun mimarı Ersun Yanal, yeni sezonun başlamasına günler kala Aziz Yıldırım tarafından kovuldu. Bu ani karar sonrası bir daha Fenerbahçe’de istikrar sağlanamadı. Yüzleri aşan oyuncu transferi, her sezon değişen teknik adamlara rağmen değişmeyen tek şey, başarısızlık oldu. 20 yıllık başkan Aziz Yıldırım bile gitti. Koltuğunda 3 yılı geride bırakmaya hazırlanan Ali Koç dönemi sportif başarıda dibe vurulduğu dönem oldu. Mutlu başlayan her sezon hüsranla bitti.

AZİZ YILDIRIM İSTİKRARSIZLIĞI

Aziz Yıldırım, 9 Ağustos 2014’de Ersun Yanal’ı gönderirken istikrarsızlıkta istikrara doğru yelken açtığının farkında elbette değildi. Gerçi Fenerbahçe tarihi boyunca teknik adamlar uzun süre tutunamamıştı. Tek ölçü başarı yani şampiyonluktu. Osmanlı döneminin sadrazamları gibi, başarısızlıkta ilk teknik adamların kellesi alınıyordu. 20 yıllık Aziz Yıldırım döneminde sadece iki isim 3 yıl görevde kalabildi. Biri Christoph Daum diğer Aykut Kocaman. İki yıl görevde kalan ise sadece bir isim var: Zico. Diğer teknik adamlar sezonluk işçi muamelesine tabi tutuldu.

SEZON SONUNU GÖREBİLEN YOK

Ali Koç, 3 Haziran 2018’de Fenerbahçe başkanlığına seçilirken ‘istikrar’ sözü veriyordu. Ersun Yanal’ı gönderdikten sonra Fenerbahçe’nin hocadan yana şansı tutmamıştı. İsmail Kartal, Vitor Pereira, Dick Advocaat ve Aykut Kocaman görev sıralarını savan isimler olmuştu. İkinci yılı gören hoca bulma devri geride kalmıştı. İstikrarın ilk adresi elbette teknik direktörlerdi. Gelen gideni aratır cümlesi bir kez daha gerçek oldu. “Her sene teknik direktör değiştirilerek başarılı olunmaz” diyen Koç, sezona başladığı teknik adamla yılı tamamlamadı. İlk olarak büyük umutlarla takımın başına getirilip 3 yıllık sözleşme imzalanan Phillip Cocu dahil, teknik direktörlük görevine getirilen Erwin Koeman, Ersun Yanal, Tahir Karapınar ve Erol Bulut beklenen başarıya ulaşamadıkları için yollar ayrıldı. Takım sezon sonuna kadar şimdilik Emre Belözoğlu’na emanet edildi.

TÜRK FUTBOLUNUN HASTALIĞI

Fenerbahçe’nin DNA’sında istikrar kelimesi bulunmuyor. Bünyeye yabancı. Uzun tarihi boyunca alt yapıya önem vermeyen sarı-lacivertliler başarıyı Anadolu’da sivrilen oyuncuları yüksek meblağ ödeyip kadroya katarak ve ünlü teknik adamlarla yakaladı. Sadece Fenerbahçe mi böyle? Hayır. Türk futbolunun genel hastalığı. Fenerbahçe sadece istikrarsızlığın liderliğini yaptı. Sadece bu sezona bakmak bile yeterli. Süper Lig’de geride kalan 31 haftada tam 28 teknik adam değişikliği yaşandı. Sadece Alanyaspor, Beşiktaş, Galatasaray, Hatayspor ve Sivasspor sezona başladıkları teknik heyet ile devam ederken, 16 takımda ise bu konuda istikrar sağlanamadı.

FATİH TERİM ARAMAK BOŞA

Galatasaray’dan Fatih terim’i çıkarın geriye istikrar kalır mı? 1996’dan sonra gelen şampiyonluk ve başarıların mimarı kim? Galatasaray, Fatih Terim sayesinde istikrarı yakaladı. Diğer kulüpler Terim’ini çıkaramadı. Fenerbahçe, Rıdan Dilmen, Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman’la “Fatih Terim” ekolünü denedi. Hepsi beyhude oldu. Kısmen Aykut Kocaman’la başarı yakalandı. Erol Bulut’a takım emanet edilirken beklenti yine Terim modeliydi. Ama olmadı. Beşiktaş, Rıza Çalımbay ve Ertuğrul Sağlam’la denedi olmadı. Sergen Yalçın’la bakalım emeline ulaşacak mı? Şimdilik işler yolunda gidiyor. Trabzonspor, kendi evlatlarını bozuk para gibi harcamada rakiplerine tur bindirdi.

Fenerbahçe’nin Fatih Terim bulma sevdasından vazgeçmesi gerekiyor. Acı ama gerçek, Terim Türk futbolunda ilk ve tek örnek. Çarenin yerli teknik adam olmadığını yönetim görmüş olmalı. Kolay teknik adam harcandığından şikayet ediyoruz ama hocaların da kalitesi ortada. Yıllardır görev yapıp, hiçbir başarıya imza atamayan mevsimlik bile olmayan onlarca teknik adam hâlâ görev yapıyor. Teknik adamların biraz da kendilerini eleştirmesi lazım.

DAHA ÖNCE GÖNDERİLMELİYDİ

Böylece Fenerbahçe’nin kayıp sezon halkasına bir yenisi daha eklendi. Erol Bulut sonunu kendi hazırladı. İki takımlık oyuncu transferine rağmen formda bir ilk 11 sahaya süremedi. Takımın en formda iki ismi Slazai ve Pelkas’ın ara transferde takıma geldiğini hatırlayalım. Yani formlarını Erol Bulut’a borçlu değiller. Kadıköy’de tarihi yenilgiler serisi başladığında Bulut gönderilse sezonun kurtarılması mümkün olabilirdi. Şimdi her şey için geç. Tek yapılması gereken önümüzdeki yılın teknik kadrosunu şimdiden belirlemek. Yoksa gelecek yıl da başlamadan biter.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin