FED bombanın pimini çekti: ABD’de faiz arttı dolar fırladı

 

ABD Merkez Bankası (FED) politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.50-0.75 aralığına yükseltti. Karar oy birliği ile alındı. Piyasalar 2016’nın son toplantısında faiz artışına kesin gözüyle bakıyordu. Bu karara göre doların yükselişi 2017 senesinde de devam edecek.

Piyasa, Aralık kararı kadar gelecek seneye dâir verilecek mesajlara da dikkat kesilmişti. FED üyelerinin 2017’de 3 defa faiz artırabileceği yönünde görüş beyan etmesi Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalar için felaket senaryosu mânâsı taşıyor. Eylül toplantısında bu beklenti 2 idi. FED üyelerinin 2017 yılı faiz tahmini yüzde 1.125 oranından yüzde 1.375 oranına revize edildi. Döviz şokunda yeni destek noktası 3,50 TL seviyesine gelirken, Türkiye sermaye çıkışını durdurmak için faizleri yüzde 10’un üzerine çıkarmak mecburiyetinde kalabilir.

TRUMP’A HAZIRLIK

Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın ABD’nin 45. başkanı seçilmesinden sonra enflasyon ve faiz beklentileri alt üst olmuştu. Trump inşaat odaklı bir büyüme modeline ağırlık verileceğini açıklamıştı. FED son kararı ile kamu harcamalarının artırılmasına bağlı olarak ekonominin aşırı ısınmasından endişe ettiğini açığa vurmuş oldu.

DOLAR 3,52’Yİ AŞTI

2017’de faiz artışı beklentilerinin yükselmesi ile Dolar/TL yükseliyor. Karar öncesinde 3.4650 seviyesinde olan kur 3.52’yi aştı. Euro/Dolar paritesi hızla 1.06’nın altına indi. Yarın Borsa İstanbul’da açılıştaki kayıplar yüzde 3’ü aşabilir. Hazine’nin 2, 5 ve 10 sene vadeli tahvillerinin faizinde sert yükselişler görülebilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin