Fatura tüccara kesildi; Ticaret Bakanlığı’ndan sebze hallerine ‘fahiş fiyat’ baskını

sebze hali

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, tarımsal ürün piyasalarında gerçekleşen aşırı fiyat artış iddialarını hallere giderek soruşturmaya başladı. Denetim kapsamında, müfettişlerce müstahsil makbuzları, giriş çıkış belgeleri ve faturalar incelendi. Ürünlerin hale giriş ve çıkış fiyatları arasında fahişlik olup olmadığı değerlendirildi. Bakanlıktan verilen bilgiye göre, ilgili denetimler ‘kamu yararı gözetilerek titizlikle ve sürekli olarak’ devam edecek.

Ticaret Bakanlığı’nca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Bayrampaşa Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Ataşehir Şubesi’nde eş zamanlı denetim yapıldı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatı ile Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, üreticiden tüketiciye tedarik kanallarının takip edilmesi, kayıt dışı işlemlerin tespiti ve tarımsal ürün piyasalarında gerçekleşen aşırı fiyat artış iddialarını soruşturmak üzere 9 büyükşehirde 10 halde denetim başlattı.

Söz konusu denetimler kapsamında, Ticaret Bakanlığı müfettişlerince İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Bayrampaşa Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Ataşehir Şubesi’nde denetimler gerçekleştirildi.

 

1 YORUM

  1. Bence gerekli istanbulda(ankarada o fiyatı görmedim)20-30 liraya domates sattıkları oluyor pazarcıların. Aynı anda ankarada köylü pazarında domatesin kıralı 3-4 lira. Peki neden koylu kendi satmaya çalışıyor malını. Çünkü ayni halci köylüden domatesi 1 liradan almaya çalışıyorda ondan. Yani tamam ekonomi kötü domates bundan birkaç yıl önce 75 krus işe 1,5 asında idi. Ama köylüyü sömüren sadece devlet değil. Derebeyi haline gelmiş halcide de devletten beter. Peki kim bu halci %90 ını akp li. Bırakın denetlesinler iyi olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin