Fatma Şahin’in tasarrufu: Belediyede daire başkanına 5 hizmetli görevlendirmiş

AKP’li Antep Büyükşehir Belediyesi’nde bir daire başkanının hizmetine beş kişi görevlendirildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ‘överek’ yeniden yapılandırıldığı belirtilen Antep Büyükşehir Belediyesi’nde bir daire başkanının hizmetine sekreter, şoför, odacı ve iki çaycı olmak 5 kişi görevlendirilince, CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, “Bu nasıl tasarruf tedbiri?” diye sordu.

BORÇLARI SAYIŞTAY TESPİT ETTİ

Sayıştay raporlarına yansıdığı üzere AKP’li Antep Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye ait Antep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (GASKİ) toplam borcu 2.4 milyar TL. Giderek katlanarak bu borçla birlikte yine belediyeye ait Gazi Ağaç, GASKİ Enerji, Gazibel, Gazikonut ve GaziUlaş şirketleri de geçen yıl 24 milyon TL zarar etti. Yine 2015 yılından bu yana 410 milyon TL faiz ödendi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ YERELDE UYGULAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Seçimlerde yeniden başkan seçilen Fatma Şahin’in başında olduğu belediye, ‘tasarruf’ yaparak, bu kötü tablo içerisinden çıkmak iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yerelde uygulayacaklarını açıkladı. Bununla beraber, 28 daire başkanlığı 18’e indirildi, daire başkanlıklarına bağlı 98 olan müdürlük sayısı da 69’a düşürüldü.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Antep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, söz konusu değişikliğin 5393 No’lu Belediye Yasası’na göre uygulanamayacağını belirtti.

BU NASIL TASARRUF?

CHP’li Kireç, şunları dile getirdi: “Biz bunu sorduğumuzda ‘kaynakları daha verimli kullanabilmek için yapıyoruz’ dediler. 28 tane daire başkanlığını 18’e, 98 şube müdürlüğünü 68’e düşürdüler. Tasarruf tedbiri amaçlı yaptıklarını söylüyorlar. Ancak geçen bir daire başkanını ziyaret ettim.

Bir sekreteri, şoförü, odacısı ve iki tane de çaycısı var. Bir daire başkanına 5 kişi hizmet ediyor. Sen bir yandan ‘tasarruf tedbirleri alıyoruz’ diyorsun, diğer taraftan bir bürokrata 5 kişi bakıyor. Bu nasıl tasarruf tedbiridir? Bu borcun azaltılması için daha ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Yoksa bu borç bitmez, aksine katlanır.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin