Fatih’teki AKP’li seçmen: Şoktayım, nefes alamıyorum!

3 ayda 2. kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu’nun, rakibi Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Binali Yıldırım’ı geride bıraktığı ilçeler arasında Fatih de var.

AKP’nin kalelerinden biri sayılan Fatih’te resmi olmayan sonuçlara göre, İmamoğlu yüzde 49,54; Yıldırım ise yüzde 49,41 oranında oy aldı. İmamoğlu, Yıldırım’ı 300 oy geride bıraktı. Daha önceki 4 seçimde Fatih’te AKP’nin oy oranı yüzde 51’in altına düşmemişti.

Fatih’te seçmen, İmamoğlu’nun İstanbul’da yenilenen seçimi kazanmasının özellikle iki sebebi olduğu görüşünde: Suriyelilerin geri gönderilmemesi ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’a fazla yetki verilmesi.

BBC Türkçe’nin sorularını cevaplayan Fatih’teki AKP seçmenleri ilginç cevaplar verdi. “İçimiz kan ağlıyor” diyen de var, “İmamoğlu başarılı olursa, oyumu ona veririm.” diyen de.

İbrahim Ethem Baltürk, “Adam kazandı. Ama bakacağız her şey güzel olacak mı?” derken, AKP’nin sandık müşahidi olduğunu söyleyen Fatma Bulut, şokta olduğunu söymedi. Gerçekten çok kötü olduğunu, evden dışarı çıkmak istemediğini belirten Bulut, “Yeğenim az önce zorla dışarı çıkardı. Nefes alamıyorum.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin