Fatih Terim ve Jose Mourinho’nun ortak derdi

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Trabzonspor’un şampiyonluk için gün saydığı sezonda, dertleri bitmeyen takımların başında Galatasaray geliyor. Türk futbolunun en başarılı teknik adamı Fatih Terim yönetimindeki sarı-kırmızılılar son 9 haftada sadece bir galibiyet elde etti. Sahasında Giresunspor’a 1-0 yenilince, lider Trabzonspor’un 22 puan gerisine düştü. Galatasaray’la 8 kez şampiyonluk yaşayan Terim, kabul etmesi zor olsa da artık kariyerinin sonuna geldi. Akıntıya karşı kürek çekmeye çalışan sadece Terim değil. Bir başka ünlü Jose Mourinho da benzer sendromu yaşıyor.

BİR ZAMANLAR STARDI

Fatih Terim, Galatasaray’ın dümenine ilk kez geçtiğinde 43 yaşındaydı. 1996-2000 arasında gelen muhteşem başarı, Terim’in kariyerindeki zirve oldu. Sonrasında tecrübeli hoca için hiçbir dönem, ilk 4 yılına bedel olamadı. 4 lig şampiyonluğuna bir UEFA Kupası başarısı ekledi. Adı Edirne dışında duyulan ilk yerli isim oldu. Önce Fiorentina sonra Milan maceraları hüsranla bitti. Özellikle zirveye çıkmış beklentilerle başlayan Milan’da yaşananların Terim’in dünyasını yıktığını düşünüyorum. O dönemi hatırlayın. Terim, bir star muamelesi görüyordu. Gariptir, liderlikle ilgili bir konferans için geldiği Türkiye’de kovulduğu haberini alacaktı.

İKİNCİ DÖNEMİ EN BAŞARISIZIYDI

Milan sonrası başlayan 2. Galatasaray serüveni, Terim’in sarı-kırmızılarla şampiyonluğa ulaşamadığı tek dönem oldu. Bunda Milan’dan gönderilmenin hayal kırıklığına, kazanma hırsının eklenmesi etkiliydi. Onlarca transfer yapan Terim, kariyerinin en kötü istatistiğine temmuz 2002 ile mart 2004 arasında imza attı. 24 Mart 2004’te istifa edip giderken, “Bugün teknik direktörlük elbisemi çıkardım. Bir daha Galatasaray’a teknik adam olarak dönmeyeceğim” diyecekti. Ancak bu söz 7 yıl sonra unutulacaktı.

AKRANLARI, EMEKLİ OLDU

Fatih Terim’le aynı dönemde sahnede olan teknik adamların tamamına yakını bugün emekli. Capello, Lippi, Hitzfeld, Rehhagel, Ferguson, Wegner ve Del Bosque gibi isimler sahneden çekildi. Elbette Louis van Gaal, Rafael Benitez, Mircea Lucescu gibiler saha kenarında görev yapmaya devam ediyor. Zamana karşı direnen bu isimlerin son yıllarda kariyerinde kayda değer başarı bulunmuyor. Başarıdan kastımın Avrupa arenası olduğu notunu düşeyim.

AVRUPA STANDARDININ HEP ALTINDA KALDI

Fatih Terim’in teknik adamlık kalitesi Türkiye standartlarının üstünde, Avrupa’nın altında bulunuyor. Bu küçümsemek anlamında değil. Milan sonrası kendisine çizdiği yolu mantıklı buluyorum. Avrupa’da gelebileceği noktaya çok hızlı yükseldi ve oradan düştü. Tüm planlarını Edirne sınırları içinde yaptı. Galatasaray taraftarı nezdinde kredisi hiçbir faniye nasip olmayacak kadardı. Ne yapsa ardında duran bir taraftar ve basından dostları vardı. Özellikle medya gücü, Terim’in her tökezlediğinde imdadına yetişti. Yaptığı onlarca yanlış transfer hiç sorgulanmadı. Alt yapıdan alıp kaç oyuncuyu A takıma kazandırdığı hiç gündem olmadı. Yine Anadolu kulüplerinden keşfedip kaç ismi kadronun değişmezi yaptığı da kimsenin umurunda olmadı. Avrupa’da isim yapmış oyuncular, hatırı sayılır bonservisle kadroya kazandırıldı.

BAŞKANI DA KENDİ SEÇTİRDİ

Fatih Terim, 4. döneminde 4 yılı geride bıraktı. İlk iki yılında şampiyonluk gördü. 2014’ten sonra Fenerbahçe’nin şampiyonluk yarışından uzak kalması, Trabzonspor’un – bu sezon hariç – yarışta esamesinin okunmaması, Beşiktaş’ın yaşadığı ekonomik çalkantılar Terim’in avantajı oldu. Bu sezon Terim’in kabusuydu. İlk döneminde “futbol şube sorumlusu” olarak yönetimde yer alan Burak Elmas’ı başkan seçtirip kulüpte tüm ipleri eline aldı. Garip gelecek ama bir gerçek var: Terim başkana değil, başkan Terim’e bağlı gibi çalışıyor.

MOURİNHO ZİRVEDEN HIZLI DÜŞTÜ

Terim’le aynı yoldan geçen bir başka isim Jose Mourinho. FC Porto ile 2002’de UEFA Kupası, 2003’te Şampiyonlar Ligi’ni kazandığında henüz 30 yaşındaydı. Ardından Chelsea ile üst üste gelen iki Premier Lig şampiyonluğu Portekizli teknik adamı en tanınan isimlerden biri yaptı. Chelsea sonrası Inter’le yaşadığı iki Serie A şampiyonluğu ve bir Şampiyonlar Ligi kupası Portekizlinin zirvede kaldığının göstergesiydi. 2010-11 sezonunda Real Madrid’le yaşanan La Liga şampiyonluğu ise zirvedeki son dönemiydi. 2011- 2016 arasında hanesine sadece bir başarı yazdırabildi. Chelsea ile 2014-15 sezonunda yaşadığı şampiyonluk, Mourinho’nun son şampiyonluğu oldu.

TEKRARA DÜŞMEK

Jose Mourinho, çalıştırdığı takımda 3. yılına geldiğinde tekrara düşüyordu. Temmuz 2016’da başlayan United dönemi, bu geleneğini de yıktı. Artık kazanamayan bir Mourinho vardı. United’la kazandığı UEFA Avrupa Ligi, Mourinho’nun kendisini bile tatmin uzaktı. Şampiyonluk madalyasını tribündeki bir çocuğun boynuna takması bunun bir göstergesiydi. 2016-17 sezonunda Manchester United’la kaldırdığı UEFA Avrupa Ligi ve İngiltere Lig Kupası Mourinho’un kariyerindeki son kupalar oldu. Ardından hızlı bir düşüş geldi. 2011’de başlayan duraklama dönemi, 2017’de yerini çöküşe bıraktı. United’da son yılı, Tottenham ve Roma dönemi Mourinho’yu sıradanlaştırdı.

Fatih Terim 69, Mourinho 58 yaşında. Kariyerlerinin ilk yıllarında zirveye çıkan her iki isim de şimdilerde tükenmişlik yaşıyor. Ya da zamanın ruhuna ayak uyduramamanın bedelini ödüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin