Faşizm tırmanıyor!.. Türkiye nereye?

HABER-İNCELEME | İLKER DOĞAN

Türkiye’de güvenlik güçlerinin karıştığı skandallar münferit olmaktan çıktı. Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir polisin, evinin önünde oynayan çocukları silahla kovalaması ve havaya ateş açması, tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira bu olay, polisin rol aldığı skandallardan ilki değil. Daha iki hafta önce yine 18 yaşındaki Suriyeli bir genç polis tarafından ‘sokağa çıkma yasağını’ ihlal ettiği için kalbinden vurularak öldürüldü. Geçtiğimiz hafta bir vatandaş, kimliğini vermediği için tartıştığı bekçi tarafından bacağından vuruldu. Bu bekçilerin ilk vukuatı da değildi üstelik. Grup Yorum’un gitaristi İbrahim Gökçek’in cenazesi ise yine polisler tarafından cemevine baskın yapılarak adeta çalındı! Cemevi gaz bombasına boğuldu. Kayseri’de bir grup, Gökçek’in cenazesini ‘yakacaklarını’ söyledi. En son eski makyöz Sevda Noyan, yandaş Ülke TV’de kataldığı canlı yayında komşularıyla ilgili ‘öldürülecekler listesi’ yaptığını söyledi. 

Nusaybin’den gelen görüntüler de en az yandaş televizyon kanalında eski makyöz Sevda Noyan’ın hezeyanları kadar korkunçtu. Görüntülere göre yaşları 8-10 arasında olduğu tahmin edilen 3 çocuk bir sitenin bahçesinde elinde silah olan bir polis tarafından ‘polis aracına taş attıkları’ gerekçesiyle kovalanıyor. Polisin inanılmaz derecede öfkeli olduğu görülüyor. Koşarken elindeki silahı havaya doğru kaldırarak, “Kaçma lan.” diye bağırıyor çocuklara ve tetiğe basıyor. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

5 YAŞINDAKİ BAHOZ’UN SUÇU NE?

O sırada oturduğu apartmanın önünde oynayan çocuğu fark ediyor polis ve birden ona doğru yöneliyor. Adının ‘Bahoz’ olduğu öğrenilen çocuk henüz 4-5 yaşlarında ve zihinsel engelli. Öfkeli polis memuru kolundan tuttuğu gibi zırhlı araca götürüyor çocuğu. Neden sorusunun cevabı yok! Evinin önünde oynayan zihinsel engelli bir çocuk neden silah zoruyla gözaltına alınıyor? Bahoz’un korkusundan ağladığı görülüyor videoda. Sürüklenerek götürüldüğü sırada, iddiaya göre altını da ıslatıyor. Görgü tanıklarının ifadesine göre polis, zırhlı araca götürdüğü Bahoz’u tokatlayıp bırakıyor.

EGM: POLİS AÇIĞA ALINDI

Görüntüler sosyal medyada infiale neden oldu. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Söz konusu açıklamada, “24 Nisan 2020 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir site bahçesinde meydana geldiği anlaşılan olayla ilgili olarak; polis aracına taş atan çocuklara havaya ateş ederek müdahale eden ve olayı zamanında sıralı amirlerine bildirmeyen polis memuru hakkında soruşturma başlatılmış ve görevden el çektirilmiştir.” denildi. 

İKTİDARIN MUHALEFETE TAHAMMÜLÜ YOK!

Ülkede faşizm her geçen gün daha da yükseliyor. Sürekli ‘yerli ve milli’ vurgusunun yapılması da bunu gösteriyor. İktidarın, kendisi gibi düşünmeyenlere zerre kadar tahammülü yok! En küçük bir eleştiri ya da tenkit, bizzat en yetkili isimler tarafından ‘vatana ihanet’ olarak yorumlanıyor. İktidarı desteklemeyen hatta ‘göklere çıkarmayan’ herkes terörist muamelesi görüyor. Sanal düşmanlar yaratılıyor. Güvenlik güçleri, vatandaşlara ‘sınırsız’ yetkilere sahipmiş gibi davranıyor. Korku imparatorluğunda işkence olayları her geçen gün daha da artıyor. Adalet ise iktidara teslim edilmiş durumda. 

İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK!

Güvenlik güçlerinin karıştığı ilk skandal değil bu ve öyle görünüyor ki son da olmayacak. Daha iki hafta önce Suriyeli 18 yaşındaki Ali Hemdan, ‘sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği’ gerekçesiyle polis tarafından kalbinden vurularak öldürülmüştü. Polis tutuklandı. Aileye rüşvet olarak ‘vatandaşlık’ verildi! 9 Mayıs’ta Grup Yorum’un basgitarı İbrahim Gökçek’in cenazesinde yaşananlar da tarihe geçti! İbrahim Gökçek’in cenazesi, Cemevi’ne baskın yapılarak çalındı! Polis cenaze törenine katılanları gözaltına aldı, ‘sosyal mesafeyi ihlal’ suçundan para cezası kesti! 

CENAZESİNİ ÇIKARIR, YAKARIZ!

Hikayenin bundan sonrası daha korkunç! Gökçek’in cenazesi defnedilmek üzere memleketi Kayseri’ye götürüldü. Ancak Kayseri’de kendilerine ‘milliyetçi’ diyen bir grup ‘ülkücü’ cenazenin defnedilmesine engel olmak istedi. Kullandıkları ifade Türkiye’de faşizmin hangi aşamaya geldiğini göstermesi açısından önemliydi: “Buraya gömemezler. Gömseler bile çıkarır, yakarız!”

BENİM LİSTEM HAZIR, 50 KİŞİYİ GÖTÜRÜRÜZ!

Geçtiğimiz hafta ise bir vatandaş, kimliğini vermediği için tartıştığı bekçi tarafından bacağından vuruldu. Ve nihayet eski makyöz Sevda Noyan’ın yandaş televizyon kanalında kullandığı skandal ifadeler. Darbe söylentilerine değinen Noyan, komşularıyla ilgili ölüm listeleri hazırladığını, hazırlıklarının tam olduğunu ve en az 50 kişiyi ‘götüreceklerini’ söyledi. Noyan, “Bizim sitede 3-5 kişi var. Benim listem hazır.” ifadelerini kullandı. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin