Faizi sıfırlayın bitsin bu iş!

YORUM | SEMİH ARDIÇ

Merkez Bankası’nın (TCMB) anahtarı 6 Temmuz itibarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın eline geçtiği halde 25 Temmuz toplantısına dair tahminde bulunanları gördükçe kendimi gülmekten alamıyorum.

Güya TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) haftalık repo faizini yüzde 1 ila yüzde 3 arasında değişen oranlarda indirebilirmiş.

Merkez Bankası’nın başına gece yarısı darbesi ile gelen Murat Uysal, bankanın itibarını geri getirecekmiş.

Şeffaflığı artıracak adımlar atılacak ve piyasa ile iletişim kanalları açık tutulacakmış.

ÇETİNKAYA’YA BİLE TAHAMMÜL EDEMEDİ

Erdoğan kendi tayin ettiği ve 10 ay daha müddeti olduğu halde Murat Çetinkaya’yı azletmedi mi? Faiz indirimi işin sosu.

Her denileni harfiyen icra eden Çekinkaya’nın karşılıksız para basma ve yabancı bankaları köşe sıkıştırma talimatını ayak sürüdüğü için azledildiğini sağır sultan duydu.

Merkez Bankası Kanunu’nda istifa ya da vefat haricinde başkanlık makamına ilişilemeyeceği ayan beyan ifade edildiği halde 6 Temmuz gece yarısında yayımlanan kararname neyin nesi?

Ne çabuk unutuluyor bu hukuk cinayetleri. Ne vakit Merkez Bankası hükümetin arka bahçesine döndüyse duvara tosladığımızı unuttuk gitti!

HANİ MERKEZ BANKASI KIRMIZI ÇİZGİYDİ

2001 krizinde herkes bir gecede yüzde 50 fakirleşince “kamu bankalarına ve Merkez Bankası’na bir daha el sürdürmeyiz.” demiştik.

Kırmızı kalemle altını çizdiğimiz “bağımsız Merkez Bankası” düsturunu kanun değişmediği halde Erdoğan tek başına ezip geçiyor kimse oralı değil. Erdoğan bütün kırmızı çizgileri silip geçiyor.

İktisat teorisinin, para politikasının, teamüllerin ve içtihatların kıymeti kalmadığına göre niye sözü evirip çeviriyoruz ki!

Merkez Bankası uzmanlarından emekliliği hak edenlerin Saray darbesinin akabinde emeklilik dilekçesi yazdığı, bazı uzmanların vakıf üniversitelerine ya da holdinglere geçmek için kapıları çaldığı konuşuluyor.

UYSAL’A VERİLEN TALİMAT

Türkiye’nin vasıflı kadroları hoyrat bir el tarafından sökülüp atılırken en son kale Merkez Bankası idi. Orası da tamamen Erdoğan’ın emrine girdi.

Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal’a haftalık repo faizini yüzde 18’e indirmesi için talimat verilmiş. Niye yüzde 0 değil de yüzde 18?

Erdoğan “faiz bütün kötülüklerin anası” dediğine ve artık bütün yetkileri kendinde topladığına göre kimden çekiniyor?

Faizi indirsinler yüzde 0’a gitsin. Onlar da rahat etsin biz de rahat edelim.

Erdoğan faiz mevzuunda hem nalına hem mıhına vurarak halkı daha fazla oyalamasın. Göstersin reisliğini.

Var mı itiraz eden? Yok. Mevzu kapanmıştır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin