Faiz kararına tepki: “Damada bağlanan Merkez Bankası, kayınpederin sözünden çıkamadı.”

Merkez Bankası’nın sabit faiz kararından sonra dolar yüzde 3’ün üzerinde yükselerek 4,7527’den 4,9155’e, Avro ise 5,57’den 5,7522’ye yükseldi. Borsa yüzde 3’ün üzerinde düşerken bankacılık endeksinde günlük düşüş yüzde 3’ü aştı. Ekonomistler ise duruma tepki gösterdi.

Normal şartlarda Merkez Bankası’nın enflasyon göstergelerindeki kuvvetli bozulmayı dikkate alarak sıkılaştırma adımlarına devam etmesi, politika faizinde 100-125 baz puan artışa gitmesi bekleniyordu.

Ekonomist Mehmet Besimoğlu “böyle bir beklenti yaratılıp bu yapılmazsa negatif reaksiyon ortaya çıkar. Bu demek ki göze alınmış. TL’nin sepete karşı değer kaybı yıllık % 37. Bu şu an % 40’a ulaştı, bunun çok ciddi enflasyonist etkisi var. Üretici fiyatlarında baskı azaltılmazsa tüketici fiyat endeksi ÜFE’yi yakalayacak, yani %20 riski ortaya çıkmış durumda.” dedi.

‘Hayal kırıklığı’

Schroders Gelişen Piyasalar Ekonomisti Craig Botham kararı ‘hayal kırıklığı’ olarak değerlendirdi. Botham “Piyasalar agresif bir hareket bekliyordu. MB’nin kredibilitesine dair endişeler arttı” ifadesini kullandı. Botham enflasyon kontrol altına alınmazsa Türk Lirası’nın yıl sonunda 5’li seviyeleri görebileceğini söyledi.

Faik Öztrak: Damada bağlanan MB, kayınpederin sözünden çıkmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise “Tek adam rejiminin yürürlüğe girmesinin ardından Merkez Bankası yaptığı ilk toplantıda, serisinin rekorunu kıran enflasyona tepkisiz kaldı. TL  % 3 değer kaybetti. Anlaşılan damada bağlanan TCMB, kayınpederin sözünden çıkamadı.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin