Fahrettin Koca’dan soru önergelerine standart cevap: Siteye bakın

Koronavirüsü vaka sayıları son 10 günde inanılmaz bir hızla artıyor. Günlük vaka sayısı 27 Temmuz itibarıyla 19 bin 761 olarak açıklandı. Şeffaf bilgi verilmemesinin vakaları ve aşı karşıtlığını artırdığı eleştirilerine karşın Sağlık Bakanı Koca’nın sessizliği ise sürüyor. Koca, koronavirüs verilerinde şeffaflığın sağlanması için verilen 40’a yakın soru önergesine aynı cevabı verdi: “Ülkemizdeki her bir bireyi içeren Covid-19 enfeksiyonuyla ilgili mevcut durum, ayrım yapılmaksızın web sayfasından paylaşılmaktadır.”

Sağlık meslek örgütlerinin ve uzmanların, salgının gidişatının daha iyi yorumlanabilmesi için açıklanmasını istediği evde tedavi gören hasta sayıları, hastaların cinsiyete göre dağılımı, illere göre test sayıları ya da hastalardan kaç kişinin aşı olduğu gibi bilgiler hâlâ paylaşılmadı. Milletvekillerinin verdiği önergeler de yanıtsız kaldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, milletvekillerinin farklı illerdeki hastalarla ilgili sorduğu “Kaç kişi evde tedavi görüyor? İl bazında kaç test yapılıyor” gibi sorular içeren 40’a yakın önergeye, “Ülkemizdeki her bir bireyi içeren Covid-19 enfeksiyonuyla ilgili mevcut durum, ayrım yapılmaksızın web sayfasından paylaşılmaktadır.” şeklinde cevap verdi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, verilerle birlikte aşı olan kaç kişinin hastalığa yakalandığı gibi bilgilerin paylaşılmasıyla salgının daha kolay yönetileceğini ve aşı karşıtlığının önüne geçileceğini belirtti.

Son olarak CHP’li Ömer Fethi Gürer, Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “İki doz aşısı tamamlanmasına rağmen virüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı kaçtır” sorusunu yöneltti. Ancak ona da bugüne kadar cevap verilmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin