Eynesil, Rabia Naz için oy verdi, AKP ilk kez kaybetti

Giresun’un Eynesil ilçesinde seçim sonuçlarına Rabia Naz Vatan damga vurdu. 11 yaşındaki Rabia Naz’ın şüpheli ölümünün üzerini örtmekle suçlanan AKP’li mevcut Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu büyük bir hezimet yaşadı.

Eynesil’in yeni başkanı partisinin oy oranını yüzde 56,8’e yükselten CHP’nin adayı Ahmet Latif Karadeniz oldu.Giresun’un Eynesil ilçesi, 12 Nisan 2018’de evinin önünde ağı yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz’ın şüpheli ölümüne ilişkin farklı iddialar gündeme gelmişti. İddiaya göre küçük kıza otomobille çarparak ağır yaralayan kişi ya da kişiler, daha sonra çocuğu evinin önüne ağır yaralı olarak bırakmıştı. Siyasilerin de devreye girmesiyle emniyet ve savcılık yetkilileri olayı ‘intihar’ gibi göstermeye çalıştı ancak baba Şaban Vatan’ın kişisel gayretleri sayesinde dosya kapatılmaktan son anda kurtuldu. Babanın iddiasına göre, kızına çarparak ağır yaralayan ve ardından evinin önüne bırakan kişi AKP’li Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeniydi.

AKP OYLARI ÇAKILDI

Eynesil, bu tartışma ve iddiaların gölgesinde seçime girdi. Ve AKP Eynesil’de girdiği seçimlerde ilk kez mağlup oldu. 2014’de Eynesil’i AKP’nin adayı Coşkun Somuncuoğlu, yüzde 42,5 oyla kazanmıştı. CHP’nin oy oranı ise yüzde 35,4’lerde kaldı. Ancak bu seçimde AKP resmen çakıldı. Yeğeninin karıştığı trafik kazasının üzerini örtmekle suçlanan Somuncuoğlu’nun oy oranı yüzde 36,5’lere gerilerken, CHP’nin adayı Ahmet Latif Karadeniz partisinin oy oranını yüzde 56,8’e çıkardı. MHP’nin oy oranı ise yüzde 19’dan, yüzde 5,5’lere geriledi.

RABİA NAZ’LARIN ADALETİDİR BU

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, seçim sonuçlarını şu cümlelerle değerlendirdi: “Sahip olduğu güçle makamla zalimler hesap vermekten kaçamaz. Kanıtlar, tanıklar ortadayken bu caniler bu cinayetten yargılanmadı. Ama kaçamazlar, yargılanacaklar. Rabia Naz’ın, Rabia Naz’ların adaletidir bu!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin