Ethem Sancak neyi itiraf etti?

“Liderimiz sağolsun Katar Emiri’ni aradı,o da kırmadı. BMC’nin yüzde 49’unu Katar ordusuna sattım.”

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Türkiye’nin savunma sanayii namına en hassas tesislerinden biri olan tank-palet fabrikasının “Erdoğan’a aşığım.” diyen işadamı Ethem Sancak’a ihalesiz devredileceğini 6 Ocak’ta “Tanksavar Sancak” başlıklı makalede ifade etmiştim.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan tankların her nevi tamir ve bakımından yenilenmesine, “Fırtına” toplarından gece görüş dürbünlerinin imalatına kadar stratejik işlerin görüldüğü tesis Sakarya’nın Arifiye ilçesinde 1973 senesinden beri faal.

Bugüne kadar vatandaşın ödediği vergilerle tesise harcanan yatırım tutarı 3-4 milyar dolar civarında.

NE İHALE NE DE ŞARTNAME VAR

TSK’ya bağlı 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ethem Sancak’a devri geçen hafta itibarıyla tamamlandı. Cılız birkaç protesto eylemi haricinde kimse oralı olmadı.

Fabrikanın devredildiği haberini de karara imza atan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan bizzat verdi.

“Savunmanın devletin vazifesi olduğu, harbe hazırlık yapması gerekliliği” ilkesi mucibince anayasa, idareyi böyle bir işlemden men ediyor.

Millî Savunma Bakanlığı Kuruluş Ve Teşkilat Kanunu ile 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu’nun 1’inci maddesinde sayılan özelleştirme kapsamına alınabilecek kuruluşları belirleyen madde değişmediği halde tank-palet fabrikası Sancak’a altın tepside takdim edilebildi.

ETHEM SANCAK’IN VİDEOSU

“TSK’ya ait bir tesis özel bir firmaya nasıl teslim edilebilir?” suâlinin cevabını ararken Ethem Sancak’ın sosyal medyada bir videosu paylaşıldı.

Videonun çekildiği program Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi. Tarih: 12-13 Aralık 2018. Görüntülerde sadece Sancak var ve bin küsur odalı Saray’da bir toplantıda kürsüde konuşma yapıyor.

BMC’nin Mehmet Emin Karamehmet’ten cebren ve hile ile alındığı bilinmesine biliniyordu da şu ana dek iç yüzü çok fazla berraklığa kavuşmamıştı.

Erdoğan Türkiyesi’nde ihalelerin nasıl taksim edildiğini Sancak birkaç dakikada tane tane anlatmış.

Sancak neler mi anlatmış? Kendisinden dinleyelim:

“Liderimiz (Erdoğan) bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?’ Vallahi ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir. Elimdeki varidatım bu.

Savunma sanayine girmek o gün için bir macera. Ben de eski bir sosyalist yeni bir Müslüman olarak kardeşlerim arasında adil bölüşmüştüm serveti.16’da bir parçası kalmıştı.

“KATAR EMİRİ SİZİ KIRMAZ”

Dedim; ‘Bu para var. Bununla alınabiliyorsa ihaleye gireyim. Ama diyelim ki aldım. Bunu emrettiğiniz gibi güçlü bir sanayi şirketi haline getirebilmem için güçlü bir fon olması lazım arkamda. ‘Ne yaparız?’ dedi.

Sizin büyük ferasetinizle Arapların onurlu bir bölümünü kendine getirttiniz. Katar’la neredeyse tek millet-iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar’a. Emir de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız.

Sağ olsun sayın Emir’i aradı o da kırmadı. BMC’nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattım. Tek başına yapmak istemiyordum. Benim gibi deli bir Laz ortak da önerdi bana Sayın Cumhurbaşkanım. Onu da yanıma aldım; Talip Öztürk, eşit bölüştük.”

(Soldan sağa) Oktay Kaynarca, Hamit Oruç (arkada), Talip Öztürk, Kadriye Oruç ve Galip Öztürk.

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ GALİP ÖZTÜRK’ÜN KARDEŞİ

Sancak sağına Katar ordusunu soluna Talip Öztürk’ü almış. Talip Öztürk, uyuşturucu taciri Galip Öztürk’ün kardeşi. Hani şu “adam öldürmeye azmettirmekten müebbet hapis cezası”nın infazı Yargıtay tarafından onaylandığı gün Gürcistan’a kaçan Galip Öztürk’ün ta kendisi!

Galip Öztürk cezanın infazını erteletmek için AKP’nin Hizmet Hareketi’ne açtığı savaşta Erdoğan’ın gözüne girmek için az kara para saçmadı. Gürcistan’da okul bile inşa etmişti. Suç dosyası öylesine kabarıktı ki onu Erdoğan’ın hâkim-savcıları bile kurtaramadı.

AKP’nin yeni tip işadamları böyle! Aynı zamanda Metro Turizm ve Van Et şirketlerinin de sahibi olan Öztürk ailesi, Mehmet Emin Karamehmet’in mallarına çöken Ethem Sancak ve Katar ordusu elele verecek.

Muhteşem üçlü (!) nihayetinde yerli ve milli tank imal edecek, öyle mi?

TÜRKİYE BİR ŞİRKET VE YÜZDE 100 HİSSESİ ERDOĞAN’A AİT

Türkiye’de hukukun hâlâ cari olduğunu zannedenler yukarıdaki satırları tekrar okumalı. Erdoğan’ın yüzde 100 hissesi kendisine ait şirket gibi idare ettiğini kabul etmek istemeyenler artık gözlerini açmalı.

Savunma sanayii gibi çetrefilli, bir o kadar da millî güvenliği alakadar eden bir mevzuda bile Erdoğan ne diyorsa öyle hareket ediliyorsa ötesi laf ü güzaftır.

Sakarya Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’na bağlı tank-palet fabrikasının yeni sahibi Ethem Sancak ve ortağı Katar silahlı kuvvetleri oldu.

Sancak’ın itiraflarında bir kısım var ki çok vahim: “Katar silahlı kuvvetlerini BMC’nin yüzde 49’una ortak ettim.”

Şimdi aynı BMC tank-palet fabrikasının da sahibi oldu. Bir başka ifadeyle TSK’nın subay, astsubay ve uzman erbaşlardan müteşekkil 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü personeli Katar ordusunun personeli haline getirildi.

FOTOĞRAFINI DAHİ ÇEKEMEYECEKLERİ TESİSİN PATRONU OLDULAR

Elbette kadroları TSK’da kalacak. Mamafih fabrikayı Sancak ve Katar ordusunun müşterek şirketi BMC işletecek. Bütçe, mesai düzeni, proje onayı hepsi patronlardan geçecek.

Sair vakitlerde aynı Katar ordusundan birileri ya da herhangi bir Katarlı tank-palet fabrikasının uzaktan fotoğrafını çekse casusluktan hapse atılırdı. Şimdi fabrikanın patronu oldular. Ne âlâ ne âlâ!

BMC ve tank-palet fabrikası hadisesi “sır” ve “millî güvenlik” kavramlarından Erdoğan’ın ne anladığını tereddüte mahal bırakmayacak şekilde cümle âleme gösterdi. Ne kadar ibretlik ki “yerli ve millî tank imal edeceğiz” hamasetiyle oy devşiren AKP, TSK’nın en hassas tesisini 1,5 milyon nüfuslu Katar’ın ordusuna teslim etti.

“PATLAMIŞ MISIR” DESEM…

Muhalefet muhalefet olsaydı memleketin bağrına hançer saplayanları film seyreder gibi seyretmezdi.

On binlerce insan Sancak’ın “Katar ordusunu BMC’ye ortak yaptım.” itirafının duyulduğu ilk dakikadan itibaren Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve tank palet fabrikası önünde toplanmadığına göre muhalefet ne yapsın?

Tank-palet fabrikasının Katar ordusuna verilmesi “sinema bileti+patlamış mısır menüsü” değil ki popüler hale gelsin, “Çarşı Katar’a karşı” etiketiyle sosyal medyada kampanyalar tertip edilsin.

Birilerinin servetine servet katmak için başka ne kaldı satacak?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin