Et ve Süt Kurumu mağazalarının önünde kuyruklar uzadıkça uzadı

Ekmek, benzin ve yağ kuyruğunun ardından Et ve Süt Kurumu (ESK) mağazalarının önünde de kuyruklar başladı. ESK, kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yapmıştı. Zamla birlikte sığır kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya çıktı. Market ve kasaplarda ise kıymanın kilosu 110 liradan başlıyor. Vatandaşlar kıyma ve et alabilmek için ESK’nın satış mağazaları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Sivas’ta Et ve Süt Kurumu şubesinden et almak isteyen Sivaslılar sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Aynı şekilde İstanbul Beylikdüzü ve Bingöl’de bulunan ESK mağazasının önünde yüzlerce kişi ‘ucuz’ et alabilmek için kuyruğa girdi.

Son zamla birlikte ESK’da sığır bonfilenin kilosu 154 liradan 228 liraya, sığır pirzolanın kilosu 103 liradan 152 liraya, sığır kontrfilenin kilosu 98 liradan 145 liraya, sığır kuşbaşının kilosu ise 62 lira 50 kuruştan 92 liraya çıktı.

Söz konusu fiyatlar kasap ve marketlerde yaklaşık yüzde 40 daha pahalı. Kasaplarda kıymanın kilosu 110 liradan başlıyor, 130 liraya kadar çıkıyor. Kuşbaşının kilosu ise 120 lira ile 150 lira arasında değişiyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin