Eşref Gani’nin kaçarken yanına aldığı para helikoptere sığmadı

Taliban Kabil’e dayanınca Afganistan’ı terk eden Devlet Başkanı Eşref Gani’nin yanına dört araba dolusu para aldığı, paranın bir kısmının helikoptere sığmadığı için pistte bırakıldığı iddia edildi.

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin ardından Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin nakit dolu otomobillerle ülkeyi terk ettiği iddia edildi.

Sputnik International’a konuşan Rusya Büyükelçiliği Sözcüsü Nikita İşenko, “Rejimin çöküşü en açık şekilde Gani’nin Afganistan’dan kaçma şekliyle betimlenebilir: 4 otomobil para doluydu, paranın bir kısmını helikoptere koymaya çalıştılar ama hepsi sığmadı. Ve paranın bir kısmı pistte kaldı” dedi.

“BİDEN YÖNETİMİ, TALİBAN’IN HIZLA İLERLEYEBİLECEĞİ İSTİHBARATINI GÖRMEZDEN GELDİ”

İşenko’nun açıklaması, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov’un Kabil’in ele geçirilmesinin beklenmedik bir gelişme olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Diplomat, Moskova’nın yeni Afgan hükümetinin tanınması konusunda aceleci kararlar almayacağını vurgulayarak Taliban’ın terör örgütleri listesinden çıkarılmasının şu an için söz konusu olmadığını belirtmişti.

GANİ: TALİBAN ARTIK YENİ BİR SINAVLA KARŞI KARŞIYA

Öte yandan Gani, Taliban’ın “kılıç ve silah davasını” kazansa da Afgan halkının kalbini kazanamadığını ifade etmişti. Gani, Facebook sayfasında yayımlanan gönderide, “Tarihte kaba kuvvet hiçbir zaman kimseye meşruiyet kazandırmamıştır ve kazandırmayacaktır. Taliban artık yeni bir tarihi sınavla karşı karşıya: Ya Afganistan’ın adını ve onurunu koruyacaklar ya da başka yerlere ve ağlara öncelik verecekler” ifadelerini kullanmıştı.

EŞREF GANİ NEREYE GİTTİ?

Eşref Gani’nin ilk olarak Tacikistan’a indiği iddia edilmişti ancak Tacikistan Dışişleri Bakanlığı iddiayı reddetmişti. India Today’in aktardığına göreyse Gani halihazırda Umman’da ve ABD’ye gitmeye hazırlanıyor. Gani’nin Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhib’in de onunla birlikte Umman’da olduğu iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin