Esra Erol’un tepki çeken programı için ATV’ye göstermelik ceza!

ATV’de yayınlanan Esra Erol’un programında bir kadının, çocuğunun komşusundan olduğunu öğrenince sevinç çığlıkları atmasıyla ilgili olarak RTÜK, ATV’ye idari para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi (RTÜK) Okan Konuralp, RTÜK’ün tartışmalara neden olan Esra Erol’un programına ilişkin aldığı kararı sosyal medya hesabından paylaştı. Konuralp, RTÜK’ün söz konusu program nedeniyle ATV’ye idari para cezası verdiğini duyurdu.

RTÜK tarafından konuya ilişkin daha önce yapılan açıklamada, “RTÜK, görevinin başındadır. Bahse konu programla ilgili gerekli inceleme de Başkanlığımızın talimatıyla uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır.” denilmişti.

Cezayı yeterli görmediğini belirten Konuralp, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulunu:

“1/2) RTÜK toplantısının gündeminde, ATV’nin kamuoyunda tartışma yaratan programı da vardı. Üst Kurul oy çokluğuyla, kanala idari para cezası verilmesini yeterli gördü. 6 aylık bir bebeğin özne olduğu programa verilen cezayı yeterli görmememiz…

2/2)..daha ağır bir yaptırımı hak ettiğini düşünmemiz ve bu tür yayınların tüm kanalları kapsayacak şekilde sona erdirilmesi konusunda kurumsal bir adım atılması gerektiğine duyduğumuz inanç nedeniyle Sn. İlhan Taşcı ile birlikte karşı oy kullandık. Kamuoyunun vicdanına/bilgisine”

İLHAN TAŞCI: AYNI YAYIN FARKLI BİR KANALDA OLSAYDI KAPATILIRDI!

RTÜK’ün yalnızca yüzde 2 idari para cezası verdiğine dikkat çeken RTÜK Üyesi İlhan Taşcı şöyle dedi: “Aynı yayın farklı bir kanalda olsaydı kapatılırdı. Reyting ve para uğruna topluma kıyılıyor, yazık!”

“BU CEZA GÖSTERMELİKTİR VE AMACI TOPLUMDAKİ İNFİALİ YATIŞTIRMAKTIR”

Taşcı görüşleri şöyle dile getirdi:

“ATV’de Esra Erol’un programında bir kadının, çocuğunun kocasından değil komşusundan olduğunu öğrenince sevinç gösterisi yaptığı yayına RTÜK yalnızca yüzde 2 idari para cezası verdi. Aynı yayın farklı bir kanalda olsaydı kapatılırdı. Reyting ve para uğruna topluma kıyılıyor, yazık!

İktidarın sesi, Sarayın gözdesi olmak RTÜK tarafından korunup, kollanmak için yeterlidir. Oy çokluğuyla alınan karar, bilinen bu gerçeğin tescilidir. Bu ceza göstermeliktir ve amacı toplumdaki infiali yatıştırmaktır. Hepsi o kadar!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin