Esnafın ‘dolar krizi’ yorumu: İflasın eşiğine geldik

Hafta başında 5,42’yi aşarak rekor kıran Dolar/TL, tarihi zirveye yakın seyrini sürdürüyor. Peki Türk Lirası’ndaki bu değer kaybının sokağa yansıması nasıl oldu? BBC Türkçe’nin haberine göre; esnaf gidişattan rahatsız. ‘İflasın eşiğine geldik’ diyen  de ‘müşteri faturayı bize kesiyor’ diyen de var.

Ulus, orta gelirli ailelerin aradığı her ürünü nispeten daha hesaplı olarak bulabileceği, başkent Ankara’nın en semtlerinden biri. Ulus esnafı benzer şikayetleri dile getiriyor: ‘Piyasa giderek daha kötüleşiyor, alım gücü her geçen gün azalıyor.’ Elektronik ürünlerin satıldığı Konya Sokak’ta toptancılık yapan Kadir, satışlarının ciddi anlamda azaldığını ve esnaf arasında ‘dükkan kapatma’ fikrinin giderek daha fazla telaffuz edildiğini söylüyor. Elektronik cihazların montajı Türkiye’de yapılsa da ara malları yurtdışından Dolar ile ithal ediliyor.

‘MÜŞTERİ FATURAYI BİZE KESİYOR’

16 yıldır Ulus’ta baharat satıcılığı yapan Ahmet Acar ise ambalaj fiyatlarının Dolar’a bağlı olarak arttığını ve bunun da baharat fiyatlarına yansıdığını söylüyor: “Bizim sattığımız ürünlerin çoğu zaten ithal ve ithalatçı mecburen vadeyi düşürüyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Yerli ürünlerin de hepsi Dolar ile fiyatı artacak ürünler. Ayrıca elektrik ve su faturalarına da hissettirmeden gelen zamlar var. Bunlar üreticiyi direkt etkiliyor. Türkiye’de zaten çoğu şey ithal ediliyor. Petrolümüz, enerjimiz yok. Dünyanın her yerinde bir ülkenin para birimi değer kaybetse bundan olumsuz etkilenir. Venezuela en yakın örneği. Umarım sonumuz ona doğru gitmez.”

Pehlivan ve Acar, devamlı olarak artan fiyatlardan dolayı şikayet eden tüketicinin serzenişine hedef olduklarını söylüyor. Pehlivan, “Müşteri burada faturayı bize kesiyor çünkü bizimle muhattap oluyor. Keyfimize göre fiyatları artırıyormuşuz gibi bir algı var” diyor.

’55 SENELİK ESNAFIM, ŞU AN İFLASIN EŞİĞİNDEYİM’

55 yıldır Ulus’ta tekstil sektöründe esnaflık yapan Mehmet Nuri Doğan, iflasın eşiğinde olduğunu anlatıyor. Doğan’a göre tekstil sektörünün dolardan etkilenmesinin temel nedenleri arasında, kumaş üretiminde pamuğun yerini endüstriyel ipliğin almış olması yer alıyor.

Türkiye’nin eskisi gibi pamuk üretemediğini ve petrol hammaddeli kumaşların yaygınlaştığını söyleyen Doğan, Dolar’ı ‘bütün dünyanın belası’ olarak görüyor: “Bizim girdilerimizin hepsi dolar ile… Şu an Türkiye’de dolar ile yürümeyen hiçbir şey yok. O yüzden biz de etkileniyoruz. Biz şimdi uzun ve kısa vade ödemelerle bu işi çevirmeye çalışıyoruz. Dolar dünyanın da başına bela, bizim de başımıza bela. Dolar büyük ülkelerin siyasi bir amacı oldu. O yüzden biz ekonominin gidişatından ötürü hiç kimseyi suçlamıyoruz.”

Doğan’ın dükkanında daha çok düğünler için hazırlanan abiye kıyafetler ve takımlar satılıyor. Fakat düğün sezonu olmasına rağmen, siftah yapamadığı günler olduğunu söylüyor.

Öte yandan Türkiye’nin tüm kriz dönemlerinde esnaflık yapmış Doğan, “Sabretmemiz lazım” diyor: “Biz çok kötü günler de gördük. O günlerle bugün arasında değişen hiçbir şey yok. Yine zenginler bir gecede dünyanın parasını kazanıyor, küçük esnaf zarar ediyor. Ama şu anda girdilerimiz çok pahalı. Biz bu dükkana dünyanın kirasını ödüyoruz. Yani bu durum böyle giderse, 55 senelik esnafım, iflasın eşiğindeyim.”

NARGİLE SATIŞLARI ARTIYOR

İthal ürün olmasına rağmen henüz piyasadaki daralmadan etkilenmemiş sektörler de bulunuyor. Özellikle son yıllarda kafeleri dolduran nargileler, bu ürünlerin başında geliyor. Nargilenin cam gövdesinin yapımında yüksek ısı gerekiyor. Bu nedenle yakıtın ucuz olduğu Orta Doğu ülkelerinden ithal ediliyor. Ancak esnaf, nargile kullanımının son yıllarda gözle görülür biçimde arttığını ve hem nargilenin hem de yan ürünlerinin fiyatı artsa bile sektörün bu artışın etkilerini henüz hissetmediğini söylüyor.

Nitekim Ulus esnafını ziyaretim sırasında en çok nargile dükkanlarında müşteri olduğunu fark ediyorum. Esnaf Musa Acıhan, “Türkiye’de insanlar üzüldüğünde de, mutlu olduğunda da sigara ve nargile içmek istiyor. Gerekirse yemeğinden kısıyor ama bu zevkinden ödün vermiyor” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin