Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin cezaevinde zehirlendiği iddia edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘baş düşmanı’ ve muhalifi eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin, tutuklu bulunduğu cezaevinde zehirlendiği iddia edildi. Saakaşvili’nin annesi Giuli Alasania, oğlunun ‘ölüm döşeğinde’ olduğunu söyledi ve Rus devletinin zehirlediğini öne sürdü. Saakaşvili’nin avukatı Massimo D’Angelo, müvekkilinin hızla kötüleşen sağlığının arkasında ‘kesinlikle’ Putin’in olduğunu iddia etti.

Mihail Saakaşvili’nin ailesi ve avukatları, Saakaşvili’nin, hapishanedeki hücresinde zehirlendiğini öne sürdü. Saakaşvili, Tiflis Şehir Mahkemesi tarafından ‘şiddet ve görevini kötüye kullanmak’ suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

54 yaşındaki Saakaşvili, video bağlantısı aracılığıyla mahkemeye çıkarken son derece zayıf ve hasta görünüyordu. Saakaşvili’nin avukatları, Gürcistan’daki cezaevine yaptıkları son ziyaretin ardından saç ve tırnak örnekleri aldı.

RAPORA GÖRE ZEHİRLENME CEZAEVİNDE BAŞLIYOR

Dailymail’de yer alan habere göre, ABD’li bir toksikolog tarafından hazırlanan raporda “Saakaşvili’nin vücudunda cıva ve arsenik örneklerine rastlandı.” ifadesi yer aldı. Raporda, Saakaşvili’nin ‘ağır metal zehirlenmesine maruz kaldığı ve tedavi ile bu kadar zehirlenemeyeceği’ öne sürüldü. Raporu hazırlayan Profesör David Smith, “Makul bir kesinlik derecesine göre, bu kimyasallar Mihail Saakaşvili’nin hapse girmesinden sonra kullanılmaya başlandı.” dedi.

OĞLU, BAŞKA BİR ÜLKEYE NAKLİNİ İSTEDİ

Oğlu Eduard, AB parlamentosuna, babasının başka bir ülkede tedavi görmesine izin verilmesi gerektiğini çünkü vücudunda cıva ve arsenik sebebiyle ağır metal zehirlenmesi olduğuna dair belirtilerin bulunduğunu söyledi.

Rusya, 2008 yılındaki Gürcistan’ı işgali sırasında, dönemin Cumhurbaşkanı Saakaşvili tarafından püskürtüldü. Rus lider Putin, yaşanan olayların ardından Saakaşvili’yi tehdit etmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin