Eski Fransız Bakan kamu fonlarını zimmetine geçirmekle suçlanıyor; eşine, kızına ve hayali asistanına sahte işler vermiş!

ENSAR NUR | TR724 STRAZBURG

Eski Fransız Adalet Bakanı Michel Mercier, sahte işler yaratarak kamu fonlarını zimmetine geçirmek suçlamasıyla mahkeme önüne çıkacak. Polis raporuna göre, Mercier eşine ve kızına danışmanlık adı altında ödeme yaptırırken, hayali bir asistan üzerinden de ödeme almış. Bakan ve ailesi bu yolla 4 yılda yaklaşık 150 bin Euro zimmete geçirmiş.

Sağcı cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde 2009-2010 yılları arasında kırsal işler ve bölgesel planlama bakanlığı ve 2010-2012 yılları arasında adalet bakanlığı yapan 75 yaşındaki Mercier’in, eşini 4 yıl boyunca üst meclis olan senatoda asistanı olarak ve daha sonra da Londra’da yaşayan kızını da danışmanı olarak gösterdiği vurgulanıyor.

Ayrıca Mercier, Hubert Devillers adında hayali bir kişiyi parlamentoda yarı zamanlı asistanı olarak göstermiş.

Polis raporunda “Michel, eşi ve kızı arasında herhangi bir e-posta ya da kağıt alışverişi ya da profesyonel nitelikte bir bağlantı izi bulunmamaktadır” denildi. Mercier ise danışmanlık hizmetlerinin sözlü olarak gerçekleştiğini iddia etti. Kızı Delphine danışmanlık hizmeti için bilgisayar kullandığını ancak bu bilgisayarın bir taşınma sırasında kaybolduğunu öne sürüyor.

Mercier’in eşi Joëlle’e 2005-2009 yılları arasında 84 bin 525 Euro, sanat tarihçisi kızı Delphine’e 37 bin 100 Euro ve hayali asistan Devillers’e de en az 30 bin Euro ödeme yapıldığı bildirildi.

Duruşmanın sekiz gün sürmesi bekleniyor. Beş çocuğu olan Mercier, suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Eşi ve kızı da kamu parasının zimmete geçirilmesinde suç ortağı olmakla suçlanıyor.

Benzer bir davada 2017 yılında dönemin başbakanı François Fillon’un eşine var olmayan işler için ödeme yapmasının ardından cumhurbaşkanlığı yarışından elenmişti. Fillonlar 2020 yılında kamu fonlarını zimmetlerine geçirmekten suçlu bulunmuş ve bu yıl Mayıs ayında temyizde mahkumiyet kararı onanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin