Eski emniyetçiden önemli uyarılar: ‘Aynı katil yeni eylem yapabilir, dikkatli olunmalı’ [Tr724 ÖZEL]

Yılbaşı gecesi yaşanan kanlı Reina saldırısı ile ilgili olarak üst düzey eski bir emniyet görevlisi saldırgan ve katliam ile ilgili TR724’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Katilin yakalanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan yetkiliye göre katil, yeni bir eyleme imza atmadan ele geçirilirken çok dikkatli olunması lazım. “Şahıs zaten ölümü göze alarak bir eyleme girişmiş ama ortamı görerek o anki durum değerlendirmesiyle şartları müsait görüp kaçmayı düşünmüş ve başarmış. Şimdi her yerde fotoğrafları var. Eğer yakalanacağını artık kaçamayacağını görürse Allah korusun bu kez intihar saldırısı tarzında yeni bir eylem yapabilir” diyen yetkili, olay gecesi polisin koordinasyonsuz ve tecrübesiz oluşunun katilin kaçmasını kolaylaştırdığını düşünüyor.

Sizce böyle bir eylemin planlanması ne kadar bir sürede gerçekleşir?

Gece kulübünün yerini, iç mekanını ve kaçış yollarını bilmesi en az iki keşif yapmayı gerektirir. Hatta gece kulübünün içine girip eğlendiğini de ciddi ihtimal olarak kabul ederiz. Kapıda bodyguard var mı? Varsa kaç tane? Girdikten sonra hemen dans pisti mi var yoksa başka yerlerden de geçilir bunları biliyor katil. Kesinlikle spontane davranmıyor.

Birçok uzman saldırganın profesyonel olduğunu söylüyor.

Katılıyorum. Sadece silahı nasıl tuttuğu değil mesele. Birçok güvenlik önleminin alındığı bir bölgede, farklı profilde insanların dikkat çekeceği bir mekanda bu tür bir eylem çok profesyonel biri tarafından gerçekleştirilebilir.

Olayın ertesi günü başka birisine ait eşkal fotoğrafları çıktı, Emniyetçi gözüyle bunun sebebi nedir?

Yapılan bir açıklamada ilgili 8 kişinin gözaltına alındığı, teröristin parmak izi ve kimlik bilgilerine ulaşıldığı söylenmişti. Ancak bu denli profesyonel bir teröristin kış günü eldivensiz dolaşarak parmak izi bırakmış olması ihtimali düşük görünmektedir. Hele silahta iz bırakmış olması düşük ihtimal. Bu durum doğru bile olsa teröristin emniyete parmak izi verecek bir işlem için geldiğini ve kendisinin takip edilmediğini ortaya koymaktadır. Şu ihtimal de söz konusudur teröristin olay yerinde farklı parmak izi bırakarak güvenlik birimlerini oyalayacak kadar profesyonel davranmış olabilir.

50 METRE ÖTEDE EMNİYET AMİRLİĞİ VAR!

Yılbaşı gecesi özel önlemlerin alındığı duyurulmuştu, polisin teyakkuzda olduğu bir gün olmasına rağmen eyleme karar verilmesi ve gerçekleştirilmesi ne anlama geliyor?

Emniyet gücünü saat gece yarısı 12 öncesine göre ayarlamış olabilir, yılbaşına girildikten sonra bir rahatlama yaşanmış olabilir. Bir boşa düşme söz konusu. Size başka bir şey daha söyleyeyim. Saldırganın ilk açıklamalarda içerde 7 dakika kaldığı sonradan ise 13 dakika civarında kaldığı belirtilmiş. Ayrıca, giderken bindiği taksici Kuruçeşme’de indiğini ifade etmiştir. Bu iki husus değerlendirildiğinde ilk silah sesi üzerinden yaklaşık 15-20 dakikalık bir sürenin geçtiği anlaşılmaktadır. Ortaköy’deki Devriye Ekipler Amirliği’ne 50 metrede bulunan, polis ekiplerinin cirit attığı bir bölgeye neden müdahale edilmemiştir?

Neden?

Tecrübesizlik ve koordinasyonsuzluk. Başka bir sebebi yok.

Kaçabilmiş olması yine de çok garip değil mi?

Kesinlikle garip. Bölge İstanbul’daki en çok güvenlik kamerasının bulunduğu yerlerden biridir. Teröristin eylemi gerçekleştirdikten sonra elini kolunu sallayarak gitmesine rağmen kaçış güzergahının belirlenememesi tıpkı Danıştay saldırısında olduğu gibi kameraların işlevsiz bırakıldığı ihtimalini akıllara getiriyor.

Kuruçeşme bir tarafı deniz diğer tarafı çıkmaz sokakların olduğu bir yer. Nasıl kaçabiliyor?

Demek ki kapsamlı bir bölge arama ve taraması yapılmamış olduğu akla geliyor. Bir kontrol de yokmuş ki kontrole de takılmamışlar. Yoksa taksici söylerdi. Hangi kimliğini gösterdiğini bilirdik. Tecrübesizlik maalesef burada da önemli bir rol oynuyor maalesef.

İçeriden yardım alma ihtimali var mı?

Bunun için net veri yok elimizde. Eğer derin devlet ile ilintili bir eylem olduğuna yönelik izler olursa o zaman tekrar bu ihtimal önem kazanır.

Sizce katilin bundan sonraki adımı ne olabilir?

İlk eylemde ölümü göze almış ancak güvenlik birimlerinin beceriksizliği nedeniyle kaçmayı başaran bir terörist var elimizde. Yine ölümü göze alarak daha sansasyonel bir eylem gerçekleştirmeyi deneyebilir. Şimdi her yerde fotoğrafları var. Eğer yakalanacağını  artık kaçamayacağını görürse Allah korusun bu kez intihar saldırısı tarzında yeni bir eylem yapabilir. DHKP-C militanı Elif Sultan Kalsen artık üzerindeki çember tamamen daraldığında Vatan Emniyet’e resmen intihar saldırısında bulunmuştu. Çok dikkatli olmalı.

Herkesin kabul ettiği istihbarat zafiyetinin sebebi ne sizce?

Temel sebep zihinlerde. Emniyette son iki yılda 90’lardan kalma kalabalık ekiplerle sokakta uygulama yaparak güvenlik tedbiri alınacağını zanneden zihniyet hakim. İstihbarat dinlemeleri neredeyse sıfıra indirilmiştir. Hal böyle olunca günümüzde adi suçlarla mücadelede bile işe yaramayan güvenlik uygulamarıyla terör eylemlerinin engelleneceğinin sanılması safdilliktir. Öyle ki son saldırıların binlerce polisle medyaya ilan edilen güvenlik uygulamaları zamanında gerçekleşmesi bu gerçeği ortaya koymaktadır.

IŞİD’ın video ve yayın organlarında özellikle son aylarda AKP ve Erdoğan’a çok ağır yayınlar yapılıyor. Ancak eylemlerinde AKP tabanını hedef alan bir eylem yok. Terör uzmanı olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

IŞİD her ne kadar saldırıları vahşice olsa da stratejik bir hedef gözeterek eylemler gerçekleştiriyor. Türkiye özelinde görüntüde de olsa müslüman yaşantısı olan bir gruba saldırısı yok. Bu tabana yönelik bir eyleme girişmek istemiyor. En çok hedef aldıkları Kürtler ve yabancılar. Yapılan eylemler artık tabanını hedef almasa da AKP ve Erdoğan’a büyük zararlar vermeye başladı. Ama tabana yönelik eylem olabileceği ihtimaline göre Emniyet teşkilatımızın çok dikkatli olması gerekir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin